SDR Nedir SDR Ne Demek SDR Açılımı!

SDR Nedir SDR Ne Demek SDR Açılımı!

15 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

SDR IMF’in para birimi olarak kabul edilmektedir. SDR açılımı İngilizce Special Drawing Rights ifadesinin baş harfleri alınarak SDR şeklinde bir kısaltma ve tabir oluşturulmuştur. IMF’in para birimi olan SDR, aynı zamanda Türkçeye “özel çekme hakları” olarak çevrilebilir. Uluslararası Para Fonu IMF’in para birimi SDR, ülkelerin yaptığı stand-by anlaşmalarında alacakları borç miktarını belirlemede de kullanılmaktadır. SDR nedir sorusuna cevap vererek başladığımız SDR nedir SDR ne demek SDR açılımı başlıklı makalemizin detayında SDR hakkında merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

SDR Nedir SDR Ne Demek SDR Açılımı!

SDR IMF tarafından uluslararası rezerv aracı olarak da kullanılmaktadır. SDR ile ilgili bazı diğer bilgileri soru cevap halinde verelim. SDR hakkında içeriğimizde cevaplarını bulabileceğiniz sorular şunlardır: SDR Ne Zaman Çıktı? SDR İlk Çıktığında Ne Kadardı? SDR Değeri Nasıl Tespit Edilir? SDR Değeri Belirlenmesinde Hangi Para Birimi Yüzde Kaç Ağırlığa Sahip? SDR Kaç TL? SDR’nin Güncel Değeri Ne Kadar? SDR Banknotu Var Mı?

SDR Ne Zaman Çıktı?

SDR IMF tarafından 1969 yılında oluşturulmuş bir para birimidir. Bu özel para birimi 1969 yılından bu yana IMF tarafından kullanılmaktadır ve IMF’in taraf olduğu anlaşmalarda öncelikli öneme sahiptir. IMF tarihi, IMF merkezi, IMF hakkında bilgi için de buraya göz atabilirsiniz.

SDR İlk Çıktığında Ne Kadardı?

SDR ilk olarak meydana getirildiği 1969 yılında 0.888671 gram saf altına eşit olarak geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra bahse konu tarihte 1 SDR’nin 1 Amerikan Doları’na eşit olmasına dikkat edilmiştir.

SDR Değeri Nasıl Tespit Edilir?

IMF’in para birimi SDR’nin diğeri dalgalı kur sistemine geçilmesinin akabinde 1974 yılından sonra farklı ülkelerin para birimlerine endekslenerek belirlenmeye başlanmıştır. Bu durum 1981 yılına kadar devam etmiştir. 1981 yılından itibaren SDR değeri 5 para biriminin ortalaması alınarak tayin edilmeye başlanmıştır. Dünya ticaretinde hakim konumunda olan 5 ülkenin para birimleri: Amerikan Doları, İngiliz Sterlini, Alman Markı, Japon Yeni ve Fransız Frangı’dır.

Avrupa Birliği ülkelerinin Euro’ya geçmesinin akabinde 5 para birimi 4’e inmiş, Çin’in de dünya ticaretinde önemli bir yere sahip olmaya başlamasının ardından SDR değerinin belirlendiği sepete Çin para birimi Yuan da eklenmiştir. Bu sayede SDR değerinin belirlendiği sepetteki para birimi sayısı tekrar 5’e çıkmıştır.

SDR Değeri Belirlenmesinde Hangi Para Birimi Yüzde Kaç Ağırlığa Sahip?

SDR değeri günümüzde Amerikan Doları’nın yüzde 41,73’ü, Euro’nun yüzde 30,93’ü, Çin’in para birimi Yuan’ın yüzde 10,93’ü, Japon Yeni’nin yüzde 8,33’ü ve İngiliz Sterlini’nin de yüzde 8,09’u alınarak tespit edilmektedir.

SDR Kaç TL? SDR’nin Güncel Değeri Ne Kadar?

SDR güncel olarak 8,15 Türk Lirası’na eşittir. Son dönemde Türk Lirası’nın hızla değer kaybetmesi nedeniyle SDR değeri 8,60 sınırının üstüne çıkmış, akabinde bir miktar gerilemiştir.

SDR Banknotu Var Mı?

SDR Banknotu yoktur. SDR IMF’in sanal para birimi olarak dijital ortamda tutulmaktadır. SDR’ın karşılığı IMF kasasında altın olarak bulunmaktadır. IMF tarihi, IMF merkezi, IMF hakkında bilgi için de buraya göz atabilirsiniz.