OECD Türkiye Merkezi İstanbul’a Kurulacak!

OECD Türkiye Merkezi İstanbul’a Kurulacak!

30 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

OECD Türkiye merkezi İstanbul’a kurulacak. Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) merkezi Paris’te bulunmaktadır. Teşkilatın Türkiye Merkezi’nin de İstanbul’da kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. OECD İstanbul Merkezi’nin kurulmasına yönelik anlaşma 31 Mayıs 2018 tarihinde imzalanmıştı.

OECD Türkiye Merkezi İstanbul’a Kurulacak!

31 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı arasında “Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD İstanbul Merkezi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna göre söz konusu anlaşmanın onaylanmaya uygun bulunduğu açıklandı.

İstanbul’da kurulacak olan OECD Merkezi doğrudan OECD Paris Merkezi’ne bağlı olarak çalışacak. İstanbul Merkezi Balkanlar, Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Afrika Bölgesi’nden sorunlu olacak. Merkez çalışmalarında inovasyon, girişimcilik, rekabetçilik, kamu yönetişimi, ticaret, beşeri sermayenin hayata geçirilmesi, bağlantılılık ve altyapının geliştirilmesi, ekonomik direncin artırılması ile yeşil büyüme konularına ağırlık verilecek. OECD İstanbul Merkezi’nin, OECD emsal değerlendirmelerinin ve iyi uygulamaların paylaşılması yöntemlerinin Türkiye’ye aktarımını kolaylaştırması planlanmaktadır.

OECD’nin başka ülkelerde de merkezleri bulunmaktadır. OECD İstanbul Merkezi, teşkilatın İtalya ve Macaristan Merkezlerindeki gibi sınırlı çalışma alanlarının aksine, Paris Merkezi gibi tüm konularda politikalar geliştirmeye yetkili olacak. OECD İstanbul Merkezi’nin çalışmaları dahilinde Türkiye, yüksek seviyeli etkinliklere ev sahipliği yapma şansı bulacak. Merkez, çeşitli semineler, çalıştaylar, toplantılar ile kamu ve özel sektör arasındaki bağları kuvvetlendirecek. OECD İstanbul Merkezi, hem ulusal, hem bölgesel hem de küresel kuruluşlarla iş birlikleri gerçekleştirecek. Yapılan iş birlikleri neticesinde çıkan politika önerileri ile bölgesel büyüme ve genişleme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Türkiye OECD İstanbul Merkezi sayesinde OECD’nin Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi odaklı bir üssü haline gelmiş olacak. OECD nedir ve OECD hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.