MAKIM: Makim Halka Arzı Ne Zaman İzahname Nasıl?

MAKIM: Makim Halka Arzı Ne Zaman İzahname Nasıl?

5 Haziran 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

MAKIM: Makim halka arzı ne zaman izahname nasıl? SPK’nın bu haftaki bülteninden 2 şirketin halka arzı çıktı. Bu şirketlerden biri Makim Makina Teknolojileri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi… Savunma sanayii tedarikçisi ve ihracatçısı olan Makim Makine aynı zamanda milli piyade tüfeğinin de parça tedarikçisi konumunda. Makim Makina bu hafta ( 9 – 10 Haziran 2022 Perşembe – Cuma ) talep toplayacak ve takip eden haftada da Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmeye başlayacak. Makim Makine izahnamesi kapsamında halka arz detayları içeriğimiz devamında yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer halka arz haberleri için de buraya göz atılabilir.

MAKIM: Makim Halka Arzı Ne Zaman İzahname Nasıl?

Makim Makine talep toplaması 9 – 10 Haziran 2022 Perşembe – Cuma günleri gerçekleştirilecek. Makim dağıtım yöntemi bireysele eşit olarak belirlenmiş durumda. Halka arz edilecek toplam 18 milyon lot hissenin 9 milyon lotu yurt içi kurumsal yatırımcılar ve 9 milyon lotu da yurt içi bireysel yatırımcılar için ayrıldı.

Toplam 18 milyon lotluk hisse satışı pay başına 8,80 TL’den gerçekleştirilecek. Halka arzın konsorsiyum liderliğini Halk Yatırım yapacak. Makim toplam halka arz büyüklüğü satışa sunulan tüm lotların satılması durumunda 158.400.000 TL olarak gerçekleşecek.

Sermaye artırımının yer almadığı MAKIM halka arzında satılacak 18 milyon lot hisse KOBİ A.Ş.’nin payları. Satış sonrasında Makim’in halka açıklık oranı yüzde 32,14 seviyesinde olacak. Halka arz sonrasında Halk Yatırım tarafından halka arzda elde edilen gelirin yüzde 20’lik kısmı ile fiyat istikrarı yapılabilir.

Bunun yanı sıra MAKIM halka arzının sonrasında şirket tarafından verilmiş çeşitli taahhütler de bulunmakta. Söz konusu taahhütler:

  • 6 ay boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmaması
  • 6 ay boyunca yeni hisse satışı yapılmaması
  • 1 yıl boyunca halka arz fiyatının altında pay satışı yapılmaması

MAKIM iskonto oranı: Makim fiyat tespit raporu doğrultusunda hisse satışının yüzde 22,61 oranında iskontolu olarak yapılacağı da bir diğer ayrıntı olarak dikkat çekmektedir.

MAKIM: Makim Halka Arzı Hangi Kurumlar Katılabilir?

Makim Makine halka arzı Halk Yatırım önderliğinde gerçekleştirilecek. Makim halka arzına pek çok aracı kurum üzerinden katılım gerçekleştirilebilecek. Bunun yanı sıra halka arza katılım yapılamayacak birkaç aracı kurum da bulunuyor. Bu aracı kurumlar ilk bakışta İş Yatırım, TEB Yatırım ve Ak Yatırım olarak göze çarpıyor…