Katmerciler Ortaklık Yapısı ve KATMR Hisse Analizi Nasıl?

Katmerciler Ortaklık Yapısı ve KATMR Hisse Analizi Nasıl?

28 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1985 yılında kurulmuştur. Firma 2010 yılı Kasım Ayı’nda o zamanki adı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İMKB’ye kote olmuştur. Katmerciler hisseleri hali hazırda Borsa İstanbul’da (BİST) KATMR kodu ile işlem görmektedir. Katmerciler kimin ne iş yapar, yan kuruluşları nelerdir, Katmerciler ortaklık yapısı ve KATMR hisse analizi nasıl soruları başta olmak üzere içeriğimizde firma hakkında pek çok sorunun detaylı cevapları derlenmiştir.

Katmerciler Ortaklık Yapısı ve KATMR Hisse Analizi Nasıl?

Katmerciler ne iş yapar sorusuna kısaca cevap vererek başlamak gerekirse firma; araç üstü ekipman ve savunma sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Katmerciler sahibi kim sorusuna da firmanın ortaklık yapısı üzerinden cevap vermek daha doğru olacaktır. Katmerciler ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • İsmail Katmerci – yüzde 13,81
  • Diğer – yüzde 86,19 (fiili dolaşımdaki pay yüzde 68,58)

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır.

  • İsmail Katmerci – Yönetim Kurulu Başkanı
  • Mehmet Katmerci – Yönetim Kurulu Başkan Vekili / Genel Müdür / İcra Kurulu Başkanı
  • Birol Yence – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Mehmet Cemal Öztaylan – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • Hüseyin Kocabıyık – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Katmerciler yan kuruluşları / bağlı ortaklıkları / finansal duran varlıkları / iştirakleri

Katmerciler’in; sermayesinde payı bulunduğu şirketler ve bu şirketlerde sahibi olduğu sermaye yüzdesi aşağıdaki gibidir:

Ticaret Unvanı Şirketin Faaliyet Konusu Şirketin Sermayedeki Payı(%)
Gimkat Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş. Araç üstü ekipman üretimi 100
Katmerciler Profil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Boyama İşçiliği 100
Isıpan Otomotiv ve Üst Ekipman Metal ve Makina San. Tic. A.Ş. Kaynak İşçiliği 95,67
Lika Savunma Sanayii ve Ticaret A.Ş. Savunma Sanayi 20

İsmail Katmerci Kimdir?

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 13,81’lik hissesine sahip olan ve aynı zamanda firmanın yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürüten İsmail Katmerci 1949 Konya doğumludur. İTÜ Elektrik Fakültesi mezunudur. Ak Parti’den 22. Dönem İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapmıştır.

Katmerciler Hissesi KATMR Performansı

Katmerciler’in halka arzı 2010 yılı Kasım Ayı’nda gerçekleşmiştir. Katmerciler hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) KATMR kodu ile işlem görmektedir. Sürekli iniş çıkışların olduğu Katmerciler hissesi günümüzde 3 lira düzeyindedir. KATMR son 5 yıllık grafiği incelendiğinde dalgalı bir seyir göze çarpmaktadır. Ocak 2016’de 7-8 lira bandında işlem gören KATMR, inişli çıkışlı geçirdiği 1 yıllık dönemin akabinde Ocak 2017’de takribi olarak bir önceki yılki seviyelerindeydi.

2017 Ocak ayı ile birlikte yükseliş trendine giren KATMR’ın bu performansı 2017 sonbaharında son buldu. Bahse konu süreçte 15 liranın üzerini gören KATMR, Ekim 2017’den sonra gerileme evresine girdi. Bu süreç Haziran 2019’da 2 liranın altına kadar devam ettikten sonra KATMR hisseleri yükselmeye başladı. Ancak bu yükseliş süreci de Şubat 2020’de 4 lira üzerinde nihayete erdi. Tekrar iniş trendine giren KATMR Mart 2020’de 2 lira seviyelerine geri döndü.

KATMR hissesinin dalgalı seyri Mart 2020 sonrasında bir kez daha yükselişe evrildi ve bu yükseliş hisse değerinin Ekim 2020’de 10 liranın üzerini görmesini sağladı. Lakin aynı ayın içerisinde üst üste taban – taban yapan KATMR yatırımcısına bir şok daha yaşattı. Ekim ortasında 10 lirayı aşan hisse Ekim sonunda 3 liraya kadar geriledi.

Bahse konu noktadan sonra yatay bir seyir izlediği görülen KATMR bugün itibari ile (28 Aralık 2020 Pazartesi) 3,10 lira seviyesinden işlem görmektedir. KATMR hissesi 2021 yılı performansı yatırımcılar ve piyasa aktörleri tarafından merakla takip edilmektedir.

Katmerciler Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Katmerciler haberleri en sağlıklı şekilde Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden takip edilebilir. Zira firma önemli gelişmeleri KAP’a bildirmektedir. Bunun yanı sıra ulusal medyadan da (TV, gazete, dergi vs.) Katmerciler haberleri takip edilebilir. Katmerciler KAP sayfası bağlantı adresi içeriğimiz sonunda yer almaktadır. Katmerciler iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. MERKEZ (FABRİKA) 10032 Sokak No:10 A. O. S. B. Çiğli – İzmir / Türkiye
  • Telefon: +90 (232) 376 75 75 (6 Hat)
  • Faks: +90 (232) 376 75 81

Katmerciler KAP Sayfası Bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1528-katmerciler-arac-ustu-ekipman-sanayi-ve-ticaret-a-s