Fenerbahçe’nin Sahibi Kim Ortaklık Yapısı Nasıl? FENER Hisse Ne Durumda?

Fenerbahçe’nin Sahibi Kim Ortaklık Yapısı Nasıl? FENER Hisse Ne Durumda?

15 Mart 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

1 asrı aşkın geçmişe sahip olan Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yılında kurulmuştur. Futbol başta olmak üzere pek çok farklı branşta faaliyet gösteren Fenerbahçe’nin hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) FENER kodu ile işlem görmektedir. Haberimiz devamında Fenerbahçe’nin ortaklık yapısı detaylandırılmış FENER hisse performansına değinilmiştir. Ayrıca Fenerbahçe döviz borcunu TL’ye çevirdi haberi için de buraya göz atılabilir.

Fenerbahçe Kimin Ortaklık Yapısı Nasıl?

Fenerbahçe’nin ödenmiş / çıkarılmış sermayesi 98.980.000 Türk Lirası seviyesindedir. Şirketin kayıtlı sermaye tavanı ise 125 milyon Türk Lirası’dır. Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi 2021 yılı itibari ile güncel ortaklık yapısı şu şekildedir:

  • FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ – 66.383.828 TL – Yüzde 67,07
  • DİĞER – 32.596.172 TL – Yüzde 32,93 (fiili dolaşımdaki pay yüzde 32,83)
  • TOPLAM – 98.980.000 TL – Yüzde 100

Yukarıda da görüldüğü üzere Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin hali hazırda hakim ortağı Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği konumunda bulunmaktadır. Dernek Fenerbahçe A.Ş.’nin hisselerinin 3’te 2’sinden fazlasını elinde bulundurmaktadır.

FENER Hisse Ne Durumda?

Fenerbahçe hisseleri geride bıraktığımız yılı (2020) bir hayli hareketli geçirdi. 2020 yılı başında 14,6 lira civarından işlem görmekte olan FENER hisse Mart ayınca korona virüs pandemi sürecinin de etkisi ile 7 liranın altına kadar sarksa da bu noktadan hızlı şekilde toparlanmıştır.

Yıl içerisinde bir ara 50 liranın üzerine kadar tırmanan FENER hisse bu noktada tutunamayarak 40 lira seviyesinin altına kadar gevşemiştir. Hali hazırda FENER hisse 31,5 lira civarından işlem görmektedir. Son 52 haftalık veriler incelendiğinde hissenin işlem gördüğü en düşük seviye 6,40 lira ve en yüksek seviye ise 54,15 lira olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Fenerbahçe Futbol Takımı’nın ligde aldığı sonuçlar borsada işlem gören hisseleri de etkilemektedir. Fenerbahçe Futbol Takımı hali hazırda ligde 3. sırada yer almaktadır. Bu hafta ligde, lig sonuncusu Gençlerbirliği ile kendi sahasında karşılaşan ve sahadan 2-1’lik mağlubiyet ile ayrılan Fenerbahçe için önümüzdeki hafta lider Beşiktaş ile oynayacağı karşılaşma kritik öneme sahip. Fenerbahçe’nin bu maçta alacağı sonuç ligdeki durumunu yakından etkileyebilir. Bu durumun Fenerbahçe hisselerine de etki etmesi muhtemel. Zira ligdeki başarı sıralaması takımların gelirlerini doğrudan etkileyen bir faktör olarak ön plana çıkıyor.