Fatih Terim Geldi Galatasaray Hissesi Yükseldi!

Fatih Terim Geldi Galatasaray Hissesi Yükseldi!

22 Aralık 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Galatasaray’da kan değişimi yaşandı. Taraftarlar tarafından başarısız bulunan ve ısrarla istifa etmesi, ya da yönetim tarafından gönderilmesi istenilen Igor Tudor’un görevine geçtiğimiz günlerde son verildi. Hırvat Hoca’nın yerine ise Galatasaray’ın efsanevi teknik direktörü Fatih Terim getirildi. Fatih Terim’in gelmesiyle Borsa İstanbul’da işlem gören Galatasaray Sportif Hissesi günü yükselişle kapattı.

Ülkemizin en köklü kulüplerinden birisi olan, kazandığı UEFA kupası ve Süper Kupa ile tarihe geçen Galatasaray son yıllarda ligde ve Avrupa’da aradığı başarıyı yakalayamadı. Bu sezona Avrupa’ya erken veda ederek başlayan Avrupa Fatihi, lige ise fırtına gibi bir giriş yaptı. Akabinde ardı ardına gelen puan kayıpları ile takım liderlik koltuğunu kaptırdı. Bu duruma tepki koyan taraftar, yönetimin üzerine yaptığı baskıyı artırdı ve nihayetinde istediği sonucu aldı. Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor’un görevine son verilirken, yerine İmparator lakaplı Fatih Terim getirildi.

Dün akşam Fatih Terim’in resmi Twitter hesabından yapılan “Nerede kalmıştık… @GalatasaraySK” şeklinde bir twit atılmasıyla kamuoyunun haberi olan süreç, bir müddet sonra Galatasaray’ın resmi Twitter hesabından atılan twitlerle doğrulandı ve resmiyete dökülmüş oldu. Bu durum bu sabah BIST’in açılması ile birlikte Galatasaray Sportif A.Ş hisselerine de doğrudan yansıdı.

gs-kayyum

Fatih Terim’in mesajı yüz binlerce kez yeniden paylaşıldı ve beğenildi.

Fatih Terim’in Galatasaray’ın başına 4. defa teknik direktör olarak gelmesi, takımın borsadaki değerinin de artmasını sağladı. Güne 6,12 seviyesinden başlayan Galatasaray Sportif A.Ş hissesi, ani bir yükselişle önce 6,45 seviyesinin üzerine çıktı. Akabinde alımların devam etmesiyle 6,53 seviyesi dahi görüldükten sonra kar satışları ile bir miktar gerileme yaşandı. Bu satışlar neticesinde Galatasaray Sportif A.Ş hissesi 6,43 noktasında günü ve haftayı tamamladı. Bugünü yüzde 5,07 noktasında prim yaparak geçiren Galatasaray Sportif A.Ş, hisse başına 31 kuruşluk değer artışı sağlamış oldu.

Galatasaray Zarar Ederse Kayyum Mu Atanacak?

Galatasaray’da sportif başarı için Fatih Terim ismi takımın başına getirilirken, yönetimin bu hamlesinin altında bir yandan da ekonomik bir beklenti yatmakta. Zira Süper Lig’de kazanılan puan ya da puanlar için takımlar prim alıyor, ayrıca lig sonunda elde edilen sıralama ile de ekstra bir gelir daha elde ediliyor. Ligi şampiyon olarak tamamlayan takıma ise ayrıca yüklü bir ödeme daha yapılıyor. Bu ödüller ekonomik açıdan sıkıntıda olan 4 büyükler için de büyük önem taşıyor. Bununla birlikte bu sene elde edilecek maddi gelirin Galatasaray açısından çok daha önemli olduğunu belirtmekte yarar var.

Galatasaray Sportif A.Ş geride bıraktığımız 4 yılı zararla kapattı. Bu sezon da aynı durumun tekrar etmesi durumunda kulüp yönetimsel anlamda da sıkıntılı bir süreç yaşayacak. Galatasaray’ın bu yılı da zararla kapatması, kulüp başkanlığı seçimlerinde hisse sahibi herhangi bir kişinin başkanlığa aday olabilmesinin önünü açacak. Tabii ki bu her şey demek değil, ancak bugüne kadar Galatasaray’ın elinde bulunan altın hisse avantajı kaybedilmiş olacak.

Kötü senaryo gerçekleşir de kulüp zarar açıklarsa; Galatasaray altın hisse sayesinde hisse sahiplerine hiç temas etmeden altın hisseye belirlenen üye sayısını direk seçme hakkından mahrum kalacak. Ancak yapılan seçimde hisse ve üye çoğunluğu bulunan Galatasaray’ın önerdiği isim yine büyük ihtimalle seçimi kazanacak. Sonuç olarak kamuoyunda dolaşan; “Galatasaray’a kayyum atanacak. Galatasaray kar etmezse kulübe kayyum atanır” gibi söylemler gerçek dışı. Galatasaray Sportif A.Ş bu yıl zarar dahi etse kulübe kayyum atanması söz konusu değil. Diğer borsa ve yatırım haberlerine buradan göz atabilirsiniz.