En Uygun Kredi Nasıl Bulunur 2020 Yılında?

11 Ocak 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Maddi zorluk çekildiği dönemler başta olmak üzere, ihtiyaçtan doğan harcamalar ve yatırım yapılması için nakit gerektiği dönemlerde kredi arayışına giren vatandaşların karşısına onlarca seçenek çıkıyor. Seçenekler arasında tercih yapmakta zorlanan vatandaşların en karlı ve en düşük maliyetli krediyi bulmaları bir hayli önem taşıyor. En uygun kredi ürününü bulmak binlerce liralık kar sağlayabiliyor. En uygun kredi 2020 yılında nasıl bulunur irdeleyelim…

Kredi ürünlerinin hemen her çeşidinde, bankacılık sektöründe çok farklı faiz oranları zikredilmekte. Konut kredilerinde aylık asgari 0,8 seviyesinden başlayan faiz oranları, aylık yüzde 1,3 seviyelerine kadar çıkabilmekte.

İhtiyaç kredilerinde aylık yüzde 0,95 düzeyinden başlayan kredi faiz oranlarının üst limiti 3,3 noktalarını bulmakta. Bu geniş faiz skalasında en uygun kredi ürününü bulmak çok zahmetli ve ince bir iştir. Uygun kredi seçenekleri için buraya göz atabilirsiniz.

Uygun Faiz Önemli Ama Tek Kıstas Değil!

Kredi ihtiyacı doğduğunda müşterinin ilk dikkat etmesi ve göz önünde bulundurması gereken husus, kaç liralık bir meblağa ihtiyaç duyduğunu tespit etmesidir. Konut satın almak isteyen ve bunun için 100 bin lira gibi bir meblağ yeterli olan kişi, bu tutarın üzerinde kredi çekerek fazladan faiz ödemesi altına girmemelidir. İhtiyaç kredisi kullanımlarında da, en acil ihtiyaç tespit edilerek kredi kullanımı buna göre yapılmalıdır. Fazladan kullanılan her 1 liranın, 2 liraya kadar ekstra maliyet oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Kredi faizleri uygun kredi bulmakta önemlidir, ancak tek kıstas da değildir. En uygun kredi; ihtiyacınızı giderecek meblağdaki en düşük yıllık maliyet oranına sahip kredidir. Yani en uygun krediye erişmek isteyen vatandaşların esas dikkat etmesi gereken kredinin faizi ya da tahsis ücreti değil, yıllık maliyet oranıdır. Zira finansmanın geri ödeme vadesi ile birlikte tüm masraflarının dahil edilerek hesaplanan yıllık maliyet oranı, kişiye aslında çektiği kredinin kendisine “kaça mal olacağı” hakkında fikir verir. Uygun kredi seçenekleri için buraya göz atabilirsiniz.

En Uygun Kredi 2020 Cazip Kredi Tercihi!

Örneğin; 15 bin lira masrafsız kredi çeken bir müşterinin bu krediyi dosya masraflı şekilde alması durumunda yüzde 1’i aşkın faiz oranı düşüşü söz konusuysa, kredi masraf ödenerek çekilmelidir. Zira 15 bin lira için dosya masrafı olarak ödenecek vergiler dahil takribi 77 lira, zaten faiz oranı yüksekliği nedeniyle müşteriden fazlasıyla çıkacaktır. Bu nedenle kredi tercihi yapılırken kredinin masrafsız olmasına ya da aylık faiz oranına değil, yıllık maliyet oranına dikkat edilmelidir.