Bankalar Mevduat Faizlerini İndiriyor!

Bankalar Mevduat Faizlerini İndiriyor!

15 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimin ardından mevduat faizleri de geriledi. Merkez Bankası’nın daha evvel gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında mevduat faizleri tek haneli rakamlara düşmüştü. MB’nin bu son faiz indirimi sonrasında ise bankalar mevduat faizlerini daha da aşağı çekmeye başladılar.

Bankalar Mevduat Faizlerini Yüzde 8’e Kadar Düşürdü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son toplantısında faizleri 200 baz puan düşürdü. Merkez Bankası’nın bu faiz indiriminin ardından bankalar ilk olarak rotatif ticari kredi faizlerinde indirime gittiler. Bankaların ticari kredi faiz oranları yarım puan aşağı çekildi. Bu indirim neticesinde iyi firmaların ticari kredi faiz oranları yüzde 10- 11 bandına geriledi. Devlet bankaları ise ticari kredi faizlerini kısa bir zaman içinde yüzde 9,5 seviyesine indirecekler. Buna ek olarak sektördeki diğer bankalarında faiz indirimi gerçekleştirmesi ve Merkez Bankası’nın faiz indiriminin yüzde 1,5 puan olarak piyasaya yansıması bekleniyor.

Kuveyt Türk altın hesabı hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Bankaların tüketicinin tasarrufuna uyguladığı mevduat faizi oranları geçtiğimiz günlerde yüzde 11’in altına düşmüştü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın faiz indirimi gerçekleşecek haberini duyurması ve MB’nin faiz indirimini gerçekleşmesinin ardından bankaların mevduat faizleri yüzde 8 seviyesine kadar indirildi. Bankaların 10 bin TL’lik tasarrufa uyguladıkları faiz oranı yüzde 8 seviyesine kadar, 100 bin TL’lik tasarrufa uyguladıkları faiz oranı ise yüzde 9,75’e kadar düştü. Mevduata verilen faizin düşmesi ve birde vatandaşın ödediği stopaj vergisi hesaplanınca yatırımcının kazancı daha da azalacak.

Mevduat Getirisi Hesaplama!

Tüketicinin 10.000 TL’lik tasarrufundan kazanacağı aylık geliri hesaplayacak olursak:

  • Tasarruf edilen tutar: 10.000 TL
  • Vade süresi: 32 gün
  • Faiz oranı: % 8
  • Brüt faiz tutarı: 70,06 TL
  • Stopaj oranı: % 15,00
  • Stopaj tutarı: 10,51 TL
  • Net faiz tutarı: 59,55 TL

Bu hesaplamaya göre 10 bin liranın 32 günlük getirisi 59,55 TL’dir. 100 bin TL tasarrufu olan bir tüketici yine 32 gün vade ile yüzde 9,75 faizden aylık 725,77 TL kazanç sağlayacaktır.