Bankalar Haricinde Kredi Veren Kurum Ve Kuruluşlar

Bankalar Haricinde Kredi Veren Kurum Ve Kuruluşlar

11 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Kredi, artık hemen hepimizin hayatında var maalesef. Zamansız nakit ihtiyaçları, birikimlerimizden fazla para gerektiren gereksinimlerimiz yahut da satın almak istediğimiz ev, araba gibi yüksek meblağlarda şeyler için finansman ihtiyacı duyduğumuzda bankalardan belirli faiz oranları ile kredi kullanabilmekteyiz. Lakin, “Bankalar haricinde kredi veren kurum ya da kuruluş var mı?” sorusu aklımıza geliyor öyle değil mi? Evet, bankalar haricinde kredi veren kurum ve kuruluşlar bulunmakta.

Bankaların iştirak kuruluşlarının yanı sıra, özel sektör kuruluşları arasında yer alan holdingler, faktöring şirketleri ve finansal kiralama şirketleri gibi yerlerden nakit elde edilebilmektedir. Bu kuruluşların hangileri olduğunu yazımızın detaylarında sizler için inceledik…

  • Finansal Kiralama Kuruluşları

Finansal kiralama kuruluşları da kredi verebilmektedir. Bunlardan bazıları; Şeker Finans, Pamuk Finans, Garanti Finansal Kiralama, Vakıf Finansal Kiralama, Yatırım Finansal Kiralama vb. şeklindedir. Bu gibi finans şirketleri müşterilerin farklı büyüklükteki ve vadedeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi olanağı sunmaktadır.

  • Faktoring Kuruluşları

BDDK’ya bağlı pek çok faktoring şirketi bulunmaktadır. Bu faktoring kuruluşları senet karşılığında para vermektedir. Yani faturası olan bir harcamanıza ait olan seneti faktoring firmasına götürerek finansman sağlayabilirsiniz. Bu şirketlere örnek verecek olursak; Sümer Faktoring, Acar Faktoring, Şirinoğlu Faktoring Şirketi, Pamuk Faktorin Şirketi, vs.

  • Finans Kuruluşu ve Finansman Şirketi

ALJ Finans, DD Finans (Doruk Finansman), EVKUR, Hemenal Finans, Koç Fiat Kredi, Koç Finansman, Mersedes Benz Finansal, Orfin Finansman, Şeker Finans, TEB Finansman, Tırsan Finansman, Turkcell Finansman (Financell), VFS Finansal Kiralama, Volkwagen Doğuş Finans (VDF) gibi şirketler de kredi hizmeti verebilmektedir. Bu şirketlerden bazıları araç, bazıları konut bazıları ise mağaza alışverişi için kredi sağlayabilmektedir. Bankalardan finansman sağlamak istemiyorsanız, bu kuruluşları tercih edebilirsiniz.

  • Holdingler

Bu katagoride finansman sağlayan iki holding bulunmaktadır. Birincisi TEB Holding A.Ş, diğeri ise Koç Finans Hizmetleri A.Ş’dir.

  • Yabancı Bankaların Türkiye Temsilcilikleri

Yabancı bankaların Türkiye temsilcilikleri de bankalar haricinde kredi veren kuruluşlar arasındadır. Örneğin İtalya’da bulunan Banka Monte Dei Paschi Di Siena S.P.A’nın Türkiye temsilciliği İstanbul’da; Fransa’daki BNP Paribas S.A’nın Türkiye temsilciliği de İstanbul’da bulunmaktadır. Bunun gibi daha pek çok örnek sayabiliriz.

  • Varlık Yönetim Şirketleri

Varlık yönetim şirketleri de finansman sağlayabilmektedir. Birlik Varlık Yönetim A.Ş, Arsan Varlık Yönetim Şirketi A.Ş Türkiye’deki pek çok varlık yönetim şirketinden ikisidir.

  • Ödeme Kuruluşları

Bankadan başka kredi veren kuruluşlar arasında ödeme kuruluşları da bulunmaktadır. Bu tür kuruluşlara da Aypara Ödeme Kuruluşu, Gönderal Ödeme Hizmetleri, Klon Ödeme Kuruluşu gibi örnekleri verebiliriz. Bankalar Haricinde Kredi Veren Kurum Ve Kuruluşlar haberi akabinde buraya da göz atabilirsiniz.