3 Devlet Bankasından Yeni Adım! Taşıt Kredisi Faizinde İndirim!

3 Devlet Bankasından Yeni Adım! Taşıt Kredisi Faizinde İndirim!

26 Eylül 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Faiz indirimlerine bir yenisi daha eklendi. 3 kamu bankası Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası otomotiv sektöründe yerli üretime özel kredi paketleri hazırladılar. Taşıt kredisi faizlerini aşağı çeken kamu bankaları, 1 ekimde söz konusu kampanyayı başlatacaklar. Gerçekleştirilen faiz indirimi ile taşıt kredisi faiz oranları yüzde 0,49- 0,69 bandına çekildi. 3 devlet bankasından yeni adım taşıt kredisi faizinde indirim haberimizde detayları bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Faizinde İndirim!

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank işbirliği ile yerli üretim binek ve ticari araçlarda geçerli olmak üzere taşıt kredisi faiz oranlarında indirim yapıldı. 3 kamu bankasından gelen açıklamaya göre kampanya 1 Ekim 2019’da başlayarak yıl sonuna kadar devam edecek. Yerli üretim binek ve ticari araçlar için belirlenen kredi faiz oranı yüzde 0,49 ile yüzde 0,69 arasında. Taşıt kredisi faizinde indirim dahilinde bankalar Türkiye’de üretilen araçlar için uygun faiz oranı ile finansman sağlayacaklar ve bu kapsamda bazı otomotiv firmaları ile anlaşmalar yapılmıştır. Binek araçlar için anlaşma yapılan firmalar; Fiat, Honda,Hyundai, Renault Mais; ticari araçlar için anlaşılan firmalar ise Ford, Fiat, Isuzu, Karsan ve Temsa şeklindedir.

Yerli üretimi desteklemek ve piyasayı canlandırmak amacı güden bu hamle ile % 1,40 seviyelerinde seyreden taşıt kredisi faiz oranları % 0,49- 0,69 bandına çekilmiştir. Kampanya sıfır km araçlar için geçerlidir. Kampanya kapsamında binek araçlar için 50.000 TL ile 120.000 TL arasında finansman sağlanabilmektedir. Binek araçlar için belirlenen vade süresi ise 18-36 ay arasıdır. Maksimum vadesi 36 aydır. Ticari araçlar için ise 72.000TL ile 120.000 TL arasında finansman sağlanabilecek olup kredi geri ödeme vade süresi de 30 ay ile 60 ay arasındadır. Maksimum 60 ay vadede likidite sağlanabilmektedir. Firmalarla yapılan anlaşma neticesinde kredi kullanım koşulları farklılık gösterebilmektedir.

Merkez Bankası faiz indiriminin ardından öncelikli olarak kamu bankaları konut kredi faiz oranlarında indirime gitmişti. Bankaların konut kredisi faiz oranlarına buradan göz atabilirsiniz. Kamu bankalarının bahse konu taşıt kredisi faizinde indirimin ardından özel bankaların da taıt kredisi faiz oranlarını aşağı çekeceği tahmin ediliyor.