2020’de Kredi Kartı Aidatı Ödememek Mümkün Mü?

2020’de Kredi Kartı Aidatı Ödememek Mümkün Mü?

24 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Ülkemizde 68 milyon seviyesinde kredi kartı bulunmakta. Bu rakama göre kişi başına ortalama 2 kredi kartı düşüyor. Tüketicinin cebinde her daim nakit para olamadığından kredi kartı pek çok kişi tarafından zorunluluk olarak görülüyor. Kredi kartının harcamaları artırmasının yanı sıra hemen herkesin merak ettiği bir soru var ki o da kredi kartı aidatı ödememek mümkün mü? İşte detaylar…

Kredi Kartı Aidatı Ödenmeyen Kart Var Mı?

Kredi kartı sanki harcanan şey para değilmiş hissi verdiğinden dolayı fazla para harcatıyor ve bu pek çok kişi için büyük problem oluşturmuş durumda. Bunun yanı sıra kredi kartı aidatı da tüketicinin en çok dert yandığı konulardan biri. Tüketici kartı kullanayım ama aidat ödemeyeyim istiyor. Bankaların aidatsız kredi kartları bulunsa da bu kartlarda aidat ödenen kartlara nazaran daha az özellik bulunabiliyor. Dolayısıyla da pek çok kişi özelliği, avantajı fazla olan kredi kartını kullanmak istiyor.

Kredi kartı aidatları 2014 yılından evvel tüketici hakem heyeti yolu ile geri alınabilmekte idi. 2014 yılında BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) gerçekleştirdiği düzenleme ile tüketiciyi koruyucu bazı önlemler alınmış oldu. Alınan karar neticesinde banka eğer bir aidatsız kredi kartı ürünü sunmuyorsa, diğer kredi kartlarından aidat alamaz. Ayrıca banka aidatsız kredi kartı ürününü tüketiciye bildirmek durumundadır.

Eğer bankanın aidatsız bir kredi kartı ürünü varsa o zaman tüketici pazarlık yolu ile bankayı aidat almaktan vazgeçirmeye çalışabilir. Bu durumda bankalar müşterilerini kaybetmek istemedikleri için aidat tahsilinden vazgeçebilmektedirler. Lakin banka alacağından vazgeçmez ise ya kart aidatını ödemek gerekmekte ya da farklı alternatif kredi kartı seçeneklerine bakmak gerekmektedir. BDDK’nın yönetmeliğine göre aidatsız kart talebini yerine getiremeyen banka diğer sunduğu kredi kartlarından aidat talep edememektedir. Yönetmeliğe aykırı bir durum söz konusu olduğunda banka ağır para cezası ödemek durumda kalıyor.

Tüm bankaların aidatsız kredi karları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Uzun Zamandır Kullanılmayan Kredi Kartından Biriken Aidatlar Tahsil Edilebilir Mi?

Kredi kartını uzun bir süre kullanmayan tüketici haliyle aidatlar birikmiş olabilir mi diye düşünmeye başlıyor. İlgili yönetmeliğe göre 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartı hareketsiz kabul edilmekte ve hareket görmediği sürece aidat ödenmemektedir. Bunun yanı sıra kullanılmış ve kredi kartı aidatı yansıtılmış bir kredi kartı 180 gün boyunca hareketsiz kalmış ise banka 12 ay içerisinde tahsil edemediği kredi kartı aidatından vazgeçmektedir.