Yurtdışından Nakit Para Getirme Limiti 2020

Yurtdışından Nakit Para Getirme Limiti 2020

11 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Daha önceki içeriklerimizde de belirttiğimiz üzere, Türkiye’den yurtdışına nakit olarak para çıkarmak 25 bin Türk Lirası, yahut 10 bin Euro ile sınırlıdır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isteyenler sitemizden ilgili içeriğe göz atabilirler. Bu yazımızda ise yurtdışından nakit para getirme limiti 2020 yılı için ne kadar olarak belirlenmiştir, yurtdışından para getirme limiti var mıdır sorusuna cevap arayacağız.

Yurtdışından Nakit Para Getirme Limiti 2020

Yurtdışından Türkiye’ye nakit para getirme limiti 2015 yılına kadar 10 bin Euro ve eşiti döviz ya da 25 bin Türk Lirası ile sınırlı idi. Ki bu rakamlar halen Türkiye’den yurtdışına nakit çıkarılırken geçerliliğini korumaktadır. Yurtdışından Türkiye’ye nakit para getirme limiti ise 2015 yılında çıkarılan bir genelge ile serbest bırakılmıştır. Yurtdışından nakit para getirme limiti 2020 yılı için de bulunmamaktadır. Kişiler ister üzerlerinde ve isterlerse bagajlarında diledikleri kadar nakdi Türkiye’ye getirebilirler. Yalnız bu noktada yabancı ülkelerin uyguladıkları kıstaslar bulunduğunu, ayrıca Türkiye’ye giren paranın niteliğinin de bazı koşullar kapsamında olması gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu noktaları da yazımızın devamında inceleyelim. Ayrıca yurtdışı bankacılık konularına da buradan göz atabilirsiniz.

AB Ülkelerinden Nakit Çıkarma! AB’den Türkiye’ye Nakit Getirme!

Türkiye’ye yurtdışından nakit getirme sınırı yoktur. Ancak yabancı ülkelerden para çıkarma limitlerine dikkat etmekte fayda vardır. Zira tarafımıza en çok gelen sorular arasında Hollanda’dan Türkiye’ye nakit para getirme limiti var mı, Belçika’dan Türkiye’ye nakit para getirme limiti ne kadar ve Avusturya’dan Türkiye’ye nakit para getirme limiti 2020 yılında ne kadar gibi sorular geliyor. Bu sınır Avrupa Birliği ülkeleri için (AB ülkelerinin tamamında) 10.000 Euro’dur. Yani Almanya’dan Türkiye’ye nakit para getirmek, ya da Fransa’dan Türkiye’ye nakit para getirmek istiyorsanız bu paranın 10.000 Euro’yu geçemeyeceğini dikkate almalısınız.

Yurtdışından Türkiye’ye Giren Paranın Niteliği!

Yurtdışından Türkiye’ye para getirme limiti bulunmamakla birlikte, ülke dışından Türkiye’ye getirilecek paranın niteliği konusunda yasal bir çerçeve çizilmiştir. 32 Sayılı Kararın 14’üncü maddesi kapsamında kişisel sermaye hareketleri niteliğinde sayılan kişisel borçlar, hediye, bağış, armağan, çeyiz, gelin veya güveyin karşı tarafa verdiği para, miras, kredi ya da veraset veya kalan mal niteliğindeki paraların Türkiye’ye nakit olarak değil; ancak bankacılık sistemi üzerinden getirilmesi yasaldır. Yurtdışından Türkiye’ye para getirme hakkında sorularınızı yazımızın altındaki yorum bölümünden de bize iletebilirsiniz. Ayrıca yurtdışı bankacılık konularına da buradan göz atabilirsiniz.