Yunanistan Asgari Ücret  2020 Rakamı Ne Kadar Olacak?

Yunanistan Asgari Ücret 2020 Rakamı Ne Kadar Olacak?

12 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Komşumuz Yunanistan ile son dönemde Akdeniz’de yaşanan ihtilaflardan dolayı gergin bir dönem geçiriyoruz. Türkiye’ye karşı Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail ile birlikte hareket ederek Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları yapmak isteyen Yunanistan; Türkiye’nin Libya ile imzalamış olduğu anlaşma sonrası adeta çılgına dönmüş durumda. Türkiye’yi Avrupa Birliği başta olmak üzere pek çok uluslararası kuruluşa şikayet eden Yunanistan’da ekonomik durum nasıl? Yunanistan’da asgari ücret 2020 yılında ne kadar olacak? Yunanistan asgari ücret 2020 rakamına ve Yunanistan’ın ekonomik durumuna göz atalım…

Yunanistan’da Ekonomik Durum Nasıl?

Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak patlak veren 2008 ekonomik krizinden dünya üzerinde en çok etkilenen ülkelerin başında geldi. Küresel ekonomik krizin etkisi ile; zaten içinden çıkılmaz durumda olan kamu borç stoğu çevrilemez duruma geldi. Avrupa Birliği ülkeleri de başta Almanya olmak üzere Yunanistan’ın ekonomik durumunu daha fazla sürdüremeyeceklerini deklare edince Yunanistan ağır bir ekonomik krizle yüzleşti. Yunan parası eski yıllarda neydi sorusunun detaylı cevabına buradan göz atabilirsiniz.

2008 yılı itibari ile başlayan kriz geçtiğimiz yıla kadar derinleşerek devam etti. Ülkede yoksulluk artarken, işsizlik yüzde 30’un üzerine çıktı. Son yıllarda uygulanan politikalar ve kemer sıkma stratejisi ile Yunanistan ekonomik olarak toparlanma emareleri göstermeye başladı. Ülkede uzun yıllar sonra işsizlik azalmaya ve halkın alım gücü de artmaya başladı.

Yunanistan Asgari Ücret 2020 Rakamı Ne Kadar Olacak?

Yunanistan asgari ücrete uzun yıllardır zam yapamıyor. Yunanistan’da uygulanan asgari ücret en son 2012 yılında zamlanmış ve 876 Euro seviyesine yükseltilmişti. Akabinde asgari ücrette önemli bir indirime gidilerek 683 Euro seviyesine düşürülmüştü. Bu rakam son 5 yıldır Yunanistan’da asgari ücret meblağı olarak uygulandı ve 5 yıl boyunca Yunanistan’da asgari ücrete zam yapılmadı. 2019 yılına gelindiğinde ise Yunanistan’da asgari ücrete uzun yıllar sonra ilk kez zam yapılarak 758 Euro noktasına yükseltildi. Yunan kağıt paraları ve Yunanistan Drahmi’ye mi dönüyor buradan göz atabilirsiniz.

Yunanistan’da 2019 yılında uygulanan 758 Euro’luk asgari ücret rakamı zamlı meblağ olmasına rağmen, halen 2007 yılı asgari ücretin dahi gerisinde bulunuyor. Zira Yunanistan’da asgari ücret 2007 yılında 767 Euro ve 2008 yılında da 794 Euro seviyesinde bulunuyordu. Ülke aradan geçen çalkantılı yılların akabinde 2020 yılında da asgari ücrete zam yapmayı planlıyor. Yapılacak zammın akabinde Yunanistan’da asgari ücretin 2020 yılında 800 Euro seviyesinde uygulanması bekleniyor.

Yunanistan’da Maaşlar Ortalama Ne Kadar?

Yunanistan’da maaşlar ortalama 1000 Euro civarında bulunmaktadır. Ülkede yüksek maaş olarak kabul edilen maaş miktarı net 1400 Euro’dan başlamaktadır. Yunanistan’da hali hazırda 790 bin işsiz bulunmaktadır. Yunanistan’da emeklilik yaşlı kaç sorusuna da şu şekilde cevap verilebilir: Yunanistan’da emeklilik yaşı hem kadınlar hem de erkekler için 67’dir. Ancak Yunanistan’da malulen emeklilik 57 yaşında başlamaktadır.