Emekli Maaşı Yükseltme 2021 Emekli Maaşı Artırma

Emekli Maaşı Yükseltme 2021 Emekli Maaşı Artırma

1 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Türkiye ekonomisinde geçinmek için artık ne asgari ücret ne de emekli maaşı yetiyor. Aldıkları maaş yoksulluk sınırının kat be kat altında. İnsanlar emekli maaşımı nasıl yükseltirim diye uğraşıp bir formül düşünüyorlar. Durum böyle olunca uzmanlar emekli maaşını artırmanın yollarını açıkladılar. Emekli maaşı nasıl yükseltilir, yüksek emekli maaşı için ne yapmalı sorusunun cevabını Emekli Maaşı Yükseltme 2021 Emekli Maaşı Artırma başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Verilere göre 2000 yılından önce emekli olan işçilerin aldığı en düşük emekli maaşı bin 539 TL. 2000 yılından sonra emekli olan işçilerin emekli maaşı ise en düşük 1098,24 TL. Söz konusu maaşlarla geçimini sürdüremeyen emekliler maaşlarında artış talep ediyorlar. Lakin gelecekte alacağınız emekli maaşınızı artırmak istiyorsanız bunun planını önceden yapmanız gerekiyor. Çünkü, çalışma hayatınızda uygulayabileceğiniz taktiklerle emekli maaşınızı artırabilirsiniz. Emekli kredisi seçenekleri için buraya göz atabilirsiniz.

Emekli Maaşı Yükseltme 2021 Emekli Maaşı Artırma

Emekli maaşını artırmanın temel noktası çalışırken en az 3 bin TL maaş alıyor olmak. Ne kadar yüksek maaşla çalışırsanız, emekli aylığınızın yüksek olması o derece olasıdır. En az 3 bin TL maaş ile çalışanların emekli maaşı; 3 bin TL altında maaş alanlara göre 60 ila 70 TL arasında fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra, fırsat varsa eğer sigortalı olarak 2. bir işte çalışmak da emekli aylığınızı artıracaktır. 2. bir iş, gün olarak size bir katkı sağlamaz çünkü kaç yerde çalışılırsa çalışılsın bir ay 30 gün olarak sayılmaktadır. Lakin prime esas kazanç artacağından emekli aylığının da artmasını sağlayacaktır. Emekli maaşı taşıma hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

Emekli aylığının artması için çalışılan son 3,5 yıl önem arz etmektedir. Son 3,5 yılda SSK’lı bir yerde çalışıp emekli olursanız, SSK şartlarından yararlanırsınız ve emekli maaşınız daha yüksek olur. Emekli maaşını artıran en önemli etken maaşınız olduğu için maaş artırmanın yollarına bakmalısınız. Bordroda gerçek maaşınızın olmasına dikkat etmeli, yıl içerisinde verilen ikramiye, kira yardımı, prim gibi gelirlerinizi de bordroya ekletmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer asgari ücretten daha fazla maaş alıyorsanız, sigorta priminizin asgari ücretten yatırılmasına razı olmamalısınız.

BAĞ-KUR ile SSK Birleştirmesi Yarar Değil Zarar Getirir!

SSK’dan emekli olmak daha avantajlıdır. Bu yüzden eğer fırsatınız varsa diğer seçenekleri eleyerek mutlaka SSK’dan emekli olmalısınız. Ayrıca, çalışma hayatınızın belirli dönemlerinde BAĞ-KUR’lu olarak, belirli dönemlerinde ise SSK’lı olarak çalıştıysanız, emekli olurken bu çalışma dönemlerini sakın ola birleştirmek gibi bir hataya düşmemelisiniz. BAĞ-KUR primleri, SSK’lı çalışılan dönemde yatırılan primlerin de etkisini azaltarak emeklilik döneminde alınacak emekli aylığını azaltacaktır.

Son olarak şunu belirtebiliriz ki tüm çalışma hayatınız boyunca asgari ücret üzerinden sigorta primi yatırmış olsanız dahi; emekli olmanıza 3,5 yıl kala gelirinizi aylık 10 bin 705,50 TL’den göstererek bu gelir üzerinden SGK primi yatırabilmeniz halinde emekli maaşınızda hatrı sayılır bir yükselme elde edebileceksiniz. Kredi seçeneklerini buradan inceleyebilirsiniz.