Yırtık Dolar Nerede Değiştirilir? Yırtık Dolar Bozdurulur Mu?

Yırtık Dolar Nerede Değiştirilir? Yırtık Dolar Bozdurulur Mu?

21 Aralık 2018 1 Yazar: Emine Zaman

Dolar global çapta rezerv para olarak kabul görüyor ve kullanılıyor. Dünyada dolaşımdaki en fazla banknot da dolar banknotu konumunda. Bu durum dolar banknotlarının yıpranmasına da neden oluyor. Özellikle dolar banknotunun bir kısmı yırtıldı ise bahse konu dolar banknotunu değiştirmek ya da bozdurmak büyük sıkıntı oluşturuyor. Yırtık dolarlar yırtık kısımlarının boyutuna göre geçerliliğini dahi kaybediyor. Yırtık dolarlar bankalar ve döviz büroları tarafından kabul edilmiyor. Peki yırtık dolar bozdurulur mu, yırtık dolar nerede değiştirilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yırtılmış ya da tahrif olmuş dolar banknotunu bankalar genellikle kabul etmemektedir. Aynı şekilde yırtılmış dolar bozdurma işlemini de hem bankalar hem de döviz büroları yapmamaktadır. Sarraflar da yırtık ya da tahrif olmuş dolar değiştirmemekte ve bozmamaktadır. Olumsuzlukları sıraladıktan sonra, yırtık dolar bozdurmak ya da yırtık dolar değiştirmek için yapılabilecek işlemleri de sıralayalım ve sonra bu maddeleri detaylandıralım.

  • Yırtık Doları ATM’de Bozdurabilirsiniz!
  • Yırtık Doları ABD’de Değiştirtebilirsiniz!
  • Yırtık Doları Değerinin Altında Bozdurabilirsiniz!

Bu seçenekleri detaylandırmadan önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dolar değiştirir mi, ya da TCMB yırtılmış dolar alır mı sorularına bakalım.

TCMB Yırtık Dolar Alır Mı? Merkez Bankası Dolar Değiştirir Mi?

Merkez Bankası dolar bozmaz. Merkez Bankası yırtık dolar değiştirmek mecburiyetinde değildir. Çünkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın görev ve sorumlulukları arasında dolar değiştirme ya da yırtık dolar kabul etmek bulunmamaktadır.

Yırtık Doları ATM’de Bozdurabilirsiniz!

Elinizdeki doların yırtıklık ya da yıpranmışlık seviyesi çok önemlidir. Eğer dolar az yırtılmış ya da az tahrif olmuş ise ince bir bantlama ile dolar bozan ATM’lerde yırtık doları değerinde bozdurabilirsiniz. ATM’ler otomatik çalışan makineler olduğu için, yaptığınız işlem banknotun kalınlığına ek oluşturmayacak şekilde olmalıdır. Büyük yırtıkları olan ya da büyük oranda tahrif olmuş dolar banknotları için bu seçenek önerilmez. Dolar bozan ATM’ler için buraya göz atabilirsiniz.

Yırtık Doları ABD’de Değiştirebilirsiniz!

Yırtılmış dolar nerede değiştirilir ya da yırtılmış dolar nasıl değiştirilir sorusunun en net ve kesin cevabı budur. Amerikan Merkez Bankası FED, yırtık ya da yıpranmış dolar banknotlarını sorgusuz sualsiz kabul etmekte ve yeni dolar banknotu ile değiştirmektedir. Bu nedenle ABD’deki herhangi bir bankada eskimiş dolar banknotu değişimi kolayca yapılabilir. O bankalar da ABD Merkez Bankası’ndan ellerindeki yırtılmış doları değiştirmektedirler.

Yırtık Doları Değerinin Altında Bozdurabilirsiniz!

Elimdeki dolar banknotu ATM’de bozdurulamayacak kadar yıpranmış ya da eskimiş ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip gelmiyorum, ya da ABD’de bir tanıdığım yok, bu parayı ABD’ye gönderme şansım yok diyorsanız o halde tek seçenek eskimiş doları değerinin altında bozdurmak kalıyor. Yırtık dolarları sarraflara ve döviz bürolarına değerinin altında ücret almayı teklif ederek bozdurabilirsiniz. Eski dolar geçerli mi, eski 100 dolar geçerli mi buradan göz atabilirsiniz.