Yerli Otomobil Görücüye Çıkıyor!

Yerli Otomobil Görücüye Çıkıyor!

20 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

TOGG’un geliştirdiği yerli otomobilin tanıtılacağı tarih belli oldu. 27 Aralık 2019’da yerli otomobil görücüye çıkıyor. Tarihi Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı ve ön tanıtımın Gebze’de yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak da şahsi Twitter hesabından üzeri örtülü durumda olan yerli otomobillerle fotoğrafını paylaştı.

Merakla Beklenen Yerli Otomobil 27 Aralık’ta Tanıtılacak!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yerli otomobil geliştirdi. Artık tanıtılmayı bekleyen yerli otomobillerin gösterim gününü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan paylaştı. Erdoğan otomobillerin ön gösteriminin 27 Aralık günü Gebze’de yapılmasının planlandığını söyledi. Bunun yanı sıra Mustafa Varank ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yerli otomobillerle fotoğraf paylaştılar. Hisarcıklıoğlu otomobillerle paylaştığı fotoğrafın altına Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak hem millete hem de Cumhurbaşkanı’na olan sözlerini tuttuklarını ve otomobilin 27 Aralık günü Gebze’den yola çıkacağını duyurdu.

Yıllara göre altın fiyatları, altın fiyatının yıllara göre değişimi hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Yerli otomobil çalışmaları için 2 Kasım 2017’de protokol imzalanmıştı. Cumhurbaşkanı’nın desteği ile çıkılan yolda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda BMC, Anadolu, Turkcell, Zorlu ve Kıraça güçlerini birleştirerek TOGG’u kurmuş ve çalışmalara başlanmıştı. Söz konusu 5 şirketin hisseleri yüzde 19, TOBB’un hissesi ise yüzde 5’tir. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su (Üst Yönetici) Alman markası Bosch’un Türk Yöneticisi olan Mehmet Gürcan Karakaş 2018 yılında göreve getirilmişti.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun tasarladığı ve ürettiği otomobilin ilk aşamada elektrik ile çalışan bir SUV olması planlanmaktadır. SUV; hem minivan hem station vagon hem de çekme özelliği bulunan araçları tanımlamakta kullanılmaktadır. TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş’ın yaptığı açıklamaya göre üretilen yerli araç 2022 yılında yollara çıkmış olacak.