Yeni Zelanda Para Birimi Yeni Zelanda Doları Nereden Alınır?

Yeni Zelanda Para Birimi Yeni Zelanda Doları Nereden Alınır?

29 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Yeni Zelanda Büyük Okyanus’ta adalar topluluğu olan bir ülkedir. Yeni Zelanda’nın resmi adı Yeni Zelanda Milletler Topluluğu’dur. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Yeni Zelanda para birimi olarak Yeni Zelanda Doları kullanmaktadır. Yeni Zelanda ekonomik açıdan son derece müreffehtir ve bununla orantılı olarak Yeni Zelanda Doları da değerli bir para birimidir. The Legatum Institute araştırmasına göre dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkesidir. Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Doları nereden alınır sorusu başta olmak üzere haberimizde detaylı bilgi yer almaktadır.

Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Doları hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Yeni Zelanda Para Birimi Yeni Zelanda Doları Hakkında Bilgi! Yeni Zelanda Doları Ne Kadar? Yeni Zelanda Doları Kaç TL? Yeni Zelanda Doları Simgesi, Sembolü, Kodu ve Kısaltması Nedir? Yeni Zelanda Doları Alt Para Birimi Nedir? Hong Doları Banknotları Nelerdir? Yeni Zelanda Doları Madeni Paraları Nelerdir? Yeni Zelanda Doları Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

Yeni Zelanda Para Birimi Yeni Zelanda Doları Hakkında Bilgi!

Yeni Zelanda uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Yeni Zelanda bu dönemlerde Sterlin ya da Pound kullanmıştır. Halen İngiltere ile resmi bağı tam olarak kopmamıştır. Yeni Zelanda para birimi 1967 yılından bu yana Yeni Zelanda Doları’dır. Yeni Zelanda Doları Yeni Zelanda Merkez Bankası Reserve Bank of New Zealand tarafından basılmaktadır. Yeni Zelanda Doları dünyanın en değerli para birimleri sıralamasında ilk 20 içerisinde yer almaktadır.

Yeni Zelanda dünyanın en müreffeh ülkesi kabul edilmektedir. Zira adil bir gelir dağılımına sahiptir. Yeni Zelanda ekonomik açıdan son derece güçlüdür. Dünyada Danimarka ile birlikte en az yolsuzluk olan ülkedir. Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Doları İngilizce New Zealand dollar ve Yeni Zelanda’da kullanılan bir başka dil olan Maori dilinde “Tāra o Aotearoa” şeklindedir.

Yeni Zelanda Doları Ne Kadar? Yeni Zelanda Doları Kaç TL?

1 Yeni Zelanda doları güncel kurla 3,91 Türk Lirası’na eşittir. 2013 yılında 1 Yeni Zelanda Doları 1,70 Türk Lirası’na eşitti.

Yeni Zelanda doları; Cook Islands Doları, Niue Doları ve Pitcairn Adaları Doları’na eşit kabul edilmektedir. Cook Islands Doları, Niue Doları ve Pitcairn Adaları Doları madeni paraları kendine has olmakla birlikte, banknot olarak Yeni Zelanda Doları banknotları kullanmaktadırlar.

Yeni Zelanda Para Birimi Yeni Zelanda Doları Nereden Alınır?

Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Doları büyük döviz büroları başta olmak üzere büyük kuyumculardan alınabilmektedir. Özel hizmet veren banka şubeleri de Yeni Zelanda Doları satışı yapabilmektedir.

Yeni Zelanda Doları Simgesi, Sembolü, Kodu ve Kısaltması Nedir?

Yeni Zelanda Doları simgesi ya da sembolü Amerikan Doları ile aynıdır. Ancak bu durum karışıklığa neden olabildiği nedeniyle; Yeni Zelanda Doları simgesi olarak NZ$ da kullanılmaktadır.

Yeni Zelanda Doları kısaltması NZ şeklindedir. Yeni Zelanda Doları kodu olarak da NZD kullanılır. Yeni Zelanda Doları numarası 554’tür. Yeni Zelanda Doları lakabı adada yaşayan ve uçamayan bir kuş türü olan kiwi olarak bilinmektedir.

Yeni Zelanda Doları Alt Para Birimi Nedir?

Yeni Zelanda Doları alt para birimi cent olarak kayıtlarda yer almaktadır. Yeni Zelanda Doları centi olarak da kullanılır. Sembolü c şeklindedir.

Yeni Zelanda Doları Banknotları Nelerdir?

Yeni Zelanda Doları Banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 5 Yeni Zelanda Doları
  • 10 Yeni Zelanda Doları
  • 20 Yeni Zelanda Doları
  • 50 Yeni Zelanda Doları
  • 100 Yeni Zelanda Doları

Yeni Zelanda Doları Madeni Paraları Nelerdir?

Yeni Zelanda Doları madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 10c
  • 20c
  • 50c
  • 1 Yeni Zelanda Doları
  • 2 Yeni Zelanda Doları

Yeni Zelanda Doları Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

Yeni Zelanda Doları Yeni Zelanda’ya bağlı ülkelerde kullanılmaktadır. Bunun haricinde Yeni Zelanda Doları; Fiji, Yeni Kaledonya, Samoa, Tonga ve Zimbabve’de de kullanılmaktadır. Dünyadaki bütün para birimlerine ve para birimlerinin kodlarına buradan göz atabilirsiniz.