Yeni Yılda Gardiyan Maaşları Ne Kadar Olacak?

Yeni Yılda Gardiyan Maaşları Ne Kadar Olacak?

31 Ekim 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Adalet sisteminin olmazsa olmazı konumunda bulunan cezaevlerinde hayati bir görev ifa eden infaz koruma memurlarının hak ettikleri ücreti alamadıkları aşikar. Yıllardır ve hatta on yıllardır süre gelen bu durumun çözümü kurumlarda görev alan personel ve aileleri ile birlikte yüzbinlerce insanı doğrudan ilgilendiriyor. Toplumumuzda “gardiyan” olarak bilinen infaz ve koruma memurlarının işlerinin getirdiği riskin karşılığını alabilmeleri toplumdaki huzur ve güvenin de olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Peki yeni yılda gardiyan maaşları ne kadar olacak? İnfaz ve koruma memurları emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfına alınacak mı? Haberimiz devamında detaylandıralım…

Yeni Yılda Gardiyan Maaşları Ne Kadar Olacak?

İnfaz ve koruma memurlarının maaşları; personelin durumuna göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki; personelin eğitim durumu (lise mezunu / ön lisans mezunu / lisans mezunu), kıdemi, evlilik durumu ve çocuk sayısı personelin aldığı aylık ücreti etkilemektedir.

Hali hazırda infaz koruma memurlarının aldığı en düşük maaş olarak 4500 TL rakamı verilebilir. Bu meblağ; yeni başlayan, lise mezunu ve bekar personel için olup, yukarıda sayılı durumlara göre artmaktadır. Üniversite mezunu, kıdemli, evli ve çocuklu personel hizmet yılına göre 6000 TL’nin üzerinde maaş alabilmektedir.

2022 yılında yapılacak yeni zam ile birlikte infaz ve koruma memurlarının maaşlarının enflasyonun üzerinde artış göstermesi beklenmektedir. Yeni yılda en düşük gardiyan maaşı 5000 TL’nin üzerine çıkacaktır. Gardiyan maaşları yine yukarıda belirttiğimiz kıdem ve eğitim durumlarına göre zamlanacaktır.

İnfaz ve Koruma Memurları Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri Sınıfına Alınacak Mı?

İnfaz ve Koruma Memurlarının yani kısaca İKM’lerin en önemli talepleri arasında; güvenlik hizmetleri sınıfına dahil edilmek bulunuyor. Yaptıkları işin riskini yıllardır belirten ve bu konuda kamuoyunun bilgilenmesini isteyen İKM’ler; üstlendikleri risklerle doğru orantılı olarak özlük haklarının ve maaşlarının artırılmasını talep ediyorlar.

Diğer pek çok memurluğa nazaran yaptıkları işin çok daha riskli olduğunu ve “güvenlik hizmetleri sınıfına” girdiğini belirten gardiyanlar; bu kapsamda özlük haklarının yeniden değerlendirilmesini talep ediyor. Şimdiye kadar beklediklerini alamayan infaz ve koruma memurları taleplerinin 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmesini bekliyor.

Kaynak: https://nekadarkazanir.com/