Yeni İş Kurmak

Yeni İş Kurmak

28 Ağustos 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ücretli şekilde bir işte çalışan ancak kendi işini kurmak isteyen; ekonomik kriz vb. nedenlerden işsiz kalan yahut hayatında yeni bir sayfa açmak, yeni bir atılım yapmak isteyen kişilerin en çok dile getirdiği suallerin başında “sıfırdan iş kurmak istiyorum ne yapabilirim” sorusu geliyor. Yeni iş kurmak isteyen kişinin pek çok aşamayı bir arada düşünmesi, yeni iş fikirleri konusunda araştırma yapması yatırımının boşa gitmemesi adına önemlidir. İş kurmanın maliyetinden önerilere, iş fikirlerinden girişimciler için yol gösterici ipuçlarına kadar bazı kilit noktaları birlikte inceleyelim.

Yeni İş Kurmak İstiyorum Ama Param Yok!

İş kurmak isteyen ancak bunun için yeterli birikimi olmayan kişiler için 3 seçenek ön plana çıkıyor. Bunlar:

 • Sermayesiz İş Kurmak: Sermayesiz iş kurulur mu? Tabii ki kurulur. Kına paketleme, hediye paketleme veya ıhlamur paketleme gibi işler işverenden toplu olarak alınıp ev hanımlarına dağıtılabilir. Bir nevi aracılık edilerek yüksek kar marjı ile çalışılabilir. Özellikle aracılık hizmetlerinde sermayesiz iş kurmak son derece mümkündür
 • Borçla ya da Bankadan Sermaye Edinmek: İş kurmak isteyen ancak aklındaki iş için kesinlikle sermayeye ihtiyacı olan kişiler etraflarından borç para alarak iş kurabilirler. Yahut bankadan kredi çekerek iş kurmak da bir diğer seçenektir. Borçla ya da krediyle iş kurmak isteyen kişilerin yatırım planlamalarını iyi yapmaları geri ödemelerde sorun yaşamamaları adına önemlidir.
 • Kazandıkça Ödemek: Sizin kurmak istediğiniz iş, bir başkasının “devretmek istediği iş” olabilir. Bu nedenle aklınızdaki iş fikrine dair piyasa araştırması yaparak iş yerini devretmek isteyen kişilere ulaşabilirsiniz. Devir sözleşmesindeki ödemeyi vadeli şekilde konumlandırabilir ve bu sayede kazandıkça ödeyebilirsiniz.

Yeni İş Kurmak İstiyorum Ama Fikrim Yok!

“İş kurmak istiyorum ne yapabilirim” sorusunu dile getirenler için bir çırpıda yeni iş fikirleri sıralayalım…

Küçük Sermayeli İş Fikirleri

 • Çay Ocağı Açmak: Yaya yoğunluğunun fazla olduğu; adliye, valilik vb. gibi kamusal alanlara yakın noktalarda çay ocağı açılabilir. Düşük sermaye ile kurulan ve yüksek kar marjı bulunan bir iş koludur.
 • Çiğ Köfteci Açmak: Son yılların revaçta sektörü çiğ köftecilik… Düşük meblağlı yatırım ile açılabilen çiğ köfte dükkanı mısır vb. ürün satışı ile de desteklenerek tatmin edici kazanç sağlamaktadır.
 • Ucuzluk Pazarı Açmak: Daha önceleri “bir milyoncu” ya da “Japon pazarı” gibi isimlerle anılan hemen her tür ürünün bulunduğu ucuzluk pazarları yüksek getiri sağlamaktadır.

Orta Sermayeli İş Fikirleri

 • Franchising: Franchising ya da bir diğer ifadeyle bayilik… Ulusal çapta faaliyet gösteren; market, cafe, kuruyemiş, pastane, unlu mamulleri vb. firmaların yerel bazda bayisi olunabilir.
 • Kar marjı yüksek, üretimi kolay olan alanlarda birkaç çalışan istihdam edilebilecek şekilde atölye (demir doğrama, fason ahşap, marangozhane, araç bakım servisi, torna tesviye, kuru temizleme, manifatura, tekstil vb.) kurulabilir. KOBİ statüsünde işyeri edinilebilir.

Yüksek Sermayeli İş Fikirleri

İhracat odaklı çalışmak her durumda yüksek kazanç anlamına gelmektedir. Dövizle kazanç, ekonomik istikrarsızlık durumlarında dahi gelirin azalmamasını sağlar. Orta / yüksek sermaye ile iş kurmak isteyen kişiler küçük çaplı ihracat için yurtdışı pazarı araştırmasıyla işe koyulabilirler.

Yeni İş Fikirleri

Tam bu aşamada bir öneride bulunmak istiyoruz; bütçenize ve kriterlerinize uygun daha fazla iş modeli arıyorsanız, Türkiye’de en kapsamlı iş fikirleri paylaşımı yapan Kobi Vadisi web sitesini incelemenizi öneriyoruz. https://www.kobivadisi.com/kategori/is-fikirleri/

İnternet Üzerinden İş Kurmak

90’lı yılların başından itibaren hızla gelişen sanal alempara kazanmak isteyenler için de cazibe merkezi konumunda. Yeni iş fikirleri internet ile daha da çoğaldı, bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Hosting şirketi kurmak
 • İnternet sitesi açmak
 • Youtube videoları çekmek
 • Sosyal mecra hesapları ile reklamcılık
 • Sosyal medyadan ürün pazarlama vb.

Yeni iş fikirleri ve iş kurmak için izlenebilecek videolar…