Yazılımcı Sayısının 500 Bine Çıkarılması Hedefleniyor!

Yazılımcı Sayısının 500 Bine Çıkarılması Hedefleniyor!

17 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Bilgilendirme Toplantısı kapsamında açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ülkemizdeki yazılımcı sayısının yeterli olmadığını söyledi. Günümüzde yaklaşık 150 bin yazılımcı bulunduğunu aktaran Kacır’ın belirttiğine göre yazılımcı sayısının 500 bine çıkarılması hedefleniyor.

Yazılımcı Sayısının 500 Bine AR-GE Personelinin de 300 Bine Çıkarılması Hedefleniyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır katıldığı toplantıda artık dünyaya teknolojinin yön verdiğini söyledi. Türkiye nüfusunun yaklaşık % 50’sinin 31 yaş altında olduğunu belirten bakan yardımcısı, genç nüfus oranının bu denli yüksek olmasının teknolojik dönüşüm ve gelişim açısından büyük avantaj olduğunu söyledi. Ülkemizin teknolojik birikim sahibi olduğunu söyleyen Mehmet Fatih Kacır, teknolojik dönüşüm ve gelişim kapsamında atılacak olan adımları “Milli Teknoloji Hamlesi” olarak adlandırdıklarını aktardı.

Günümüzde imalat ihracının 160 milyar dolar seviyelerinde olduğunu açıklayan Kacır, 2023 yılında bu rakamın 210 milyar dolar seviyesine çıkması bekleniyor dedi. Kacır, ülkemizin tam bağımsızlığı için üretilecek ürünlerin titizlikle tespit edilmesi gerektiğini belirtildi. 2023 yılı hedefleri arasında AR- GE’ye ayrılan payın yüzde 1,8 seviyesine çıkarılacağını dile getiren Mehmet Fatih Kacır, bununla birlikte araştırmacı sayısının da 200 bin seviyesine çıkarılacağını, AR-GE personeli sayısının ise yaklaşık yüzde 100 artış ile 300 bine yükseleceğini açıkladı. 150 bin seviyelerinde olan yazılımcı sayısının da yeterli olmadığını vurgulayan Bakan Yardımcısı, bu sayının 500 bin seviyesine yükseleceğini söyledi. Kacır bu hedef ile yenilikçi eğitim programları hazırlandığını deklare etti.

Bakan Yardımcısı Kacır, ülkemizde sermaye sıkıntısı bulunduğunu ve mesleki eğitimin büyük önem arz ettiğini dile getirerek, KOBİ’lere sunulan avantajlı finansman imkanlarının artırılması gerektiğini söyledi. Çin’de 5G kullanımı hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.