WeChat Pay Nedir WeChat Pay Nasıl Kullanılır?

WeChat Pay Nedir WeChat Pay Nasıl Kullanılır?

27 Aralık 2019 1 Yazar: Emine Zaman

WeChat Çin’de kullanılan Whatsapp benzeri bir sohbet uygulamasıdır. WeChat uygulaması dahilinde ödeme işlemleri kullanılan WeChat Pay özelliği de bulunmaktadır. WeChat Pay ile QR kod kullanılarak ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. WeChat Pay ile Alipay uygulaması Çin’de en çok kullanılan ödeme uygulamalarındandır. WeChat ne demek, WeChat ödeme sistemi, WeChat Pay nedir WeChat Pay nasıl kullanılır, WeChat Pay QR kod gibi merak edilen detayları sizler için derledik. İşte WeChat Pay hakkında en çok merak edilenler…

WeChat Pay Nedir WeChat Pay Nasıl Kullanılır?

Çin’de yaygın olarak kullanılan WeChat bir mesajlaşma programıdır. Bu sohbet uygulaması dahilinde bir de ödeme sistemi bulunmaktadır. QR kod ile ödeme yapmaya olanak sağlayan bu mobil ödeme uygulaması WeChat Pay’dir. WeChat Pay Alipay gibi Çin’de en çok kullanılan ödeme uygulamalarındandır. Çin’de nakit ve kredi kartı ile yapılan ödemeler gün geçtikçe azalmakta ve uygulama üzerinden QR kod ile yapılan ödeme hacmi artış göstermektedir. WeChat sohbet uygulamasının 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunmaktadır. Bu 1 milyar kişinin yaklaşık 800 milyon kadarı WeChat Pay ödemesini kullanmaktadır.

Alipay qr kod ile ödeme, Alipay mobil ödeme hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

WeChat Pay Ödeme Sistemi Nasıldır? WeChat Pay QR Kod İle Ödeme!

WeChat Pay kapsamında birden fazla ödeme çeşidi bulunmaktadır. WeChat Pay ile ödeme hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yapılan alışveriş sonrası müşteri Hızlı Ödeme sayfasında gösterilen QR kodunu satıcıya gösterir ve satıcı QR kodunu tarayarak işlemi tamamlar. Bunun yanı sıra uygulama kapsamında müşterilerin ürün özelliklerini görebileceği QR kodları satıcılar tarafından oluşturulmuştur. WeChat Pay qr kod ile ödeme kapsamında her ürün için farklı QR kodları bulunmaktadır. Kullanıcı bu kodları okuttuğunda ürünün özelliklerini görebilmektedirler.

Yapı Kredi öğrenci kartı, Yapı Kredi öğrenci kredi kartı hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

WeChat Pay uygulama içi web tabanlı ödeme sistemine de sahiptir. WeChat Pay qr kod ile ödeme kapsamında satıcılar ürün hesaplarını kullanarak ürün mesajlarını kullanıcılarına iletmektedirler. Kullanıcılar bu sayede alışveriş sayfasından ürün satın alabilmektedirler. Bunun yanı sıra WeChat Pay uygulama içi ödeme kapsamında ise tedarikçi WeChat Pay SDK’sını uygulamaya entegre etmekte ve bu sayede kullanıcılar farklı uygulamalardan ödeme yaptığında WeChat uygulaması ödemeyi işleme yetkisine sahiptir. İşlemin bitirilmesinin ardından kullanıcı diğer sayfaya yönlendirilmektedir.

WeChat Pay Türkiye Sınırları İçinde Kullanılabiliyor Mu?

WeChat Pay Türkiye hakkında son dönemde basında çıkan haberler bulunmaktadır. WeChat Pay uygulamasının Türkiye sınırları içinde kullanılabilmesi ülkemiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir. WeChat Pay ve Alipay mobil ödeme sistemlerinin ülkemizde kullanılabilmesi, Çin’li turistleri ülkemizde çekilmesinde ve döviz kazancının artmasında etkili olacaktır. Uygulamaların ülkemiz sistemine adaptasyonu için çalışmalar ve anlaşmalar sürmektedir.