Vefat Edenin Bankada Hesabı Parası Var Mı?

Vefat Edenin Bankada Hesabı Parası Var Mı?

9 Mayıs 2020 9 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bankacılık sistemi geliştikçe insanların bankalara olan güvenleri arttı. Gerek güvenlik nedenleriyle ve gerekse getiri sağlamak amacıyla milyonlarca vatandaş parasını bankalarda tutmakta. Bu vatandaşlardan vefat eden olması durumunda ise yakınlarına sağlığında bilgi vermediyse bankada parası olup olmadığı bilinememektedir. Bu nedenle vefat eden yakınımın banka hesabı var mı ya da vefat edenin bankada parası var mı, nasıl öğrenebilirim soruları sıkça sorulmakta.

Vefat eden kişi bankada hesabı bulunup bulunmadığını etrafı ile paylaşmadıysa, ölümünün ardından varisleri ya da varis vekilleri bu konuda araştırma yapma hakkına sahiptir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu gereği yasal varisler haricinde bankaların kimseye bilgi veremeyeceği unutulmamalıdır. Vefat edenin varisi, vefat eden kişinin bankada parası olduğunu düşünüyorsa bankalara doğrudan ya da vekili vasıtası ile müracaat edebilir.

Vefat Edenin Bankada Hesabı Parası Var Mı?

Vefat edenin varisi, vefat eden kişinin hesabı bulunabileceğini düşündüğü banka şubesine başvurmalı ve varis olduğunu kanıtlayarak bilgi talep edebilecektir. Banka şubesi bu bilgiyi yalnızca varise ve yine yalnızca kendi şubesi adına verebilecektir.

Banka genelinde geniş çaplı bir araştırma yaptırarak vefat edenin hesabı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişi bankanın genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilecektir. Bankaların zaman ve emek isteyen bu çalışma için vefat edenin varisinden ücret talep edebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bütün bankalarda bulunan hesapların aynı çatı altında vatandaş talebiyle sorgulanabileceği bir alt yapı bulunmadığından, vefat edenin varisinin hesap bulunabileceğini düşündüğü banka ve banka şubelerine ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir.

Kapatılan Bankalarda Kalan Para Ne Olacak? Eski Bankalardaki Para Geri alınabilir Mi?

Ülkemizde geçmiş dönemlerde faaliyet gösterse de zaman içerisinde batan, kapanan ya da farklı bankalar tarafından satın alınan bankalar da bulunmaktadır. Doğal olarak bahse konu bankalarda hesabı bulunan milyonlarca vatandaş da yer almaktadır. Aynı şekilde bu vatandaşlardan da vefat edenlerin bulunması doğaldır. Bu hesaplarla ilgili de bilgi almak mümkündür. Kapatılan bankalarda parası olma ihtimali bulunan yakınlarla ilgili başvurular ise 10 yıllık süre dikkate alınarak TMSF’ye yapılabilmektedir. Vefat Edenin Bankada Hesabı Parası Var Mı haberimiz akabinde; Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların listesine buradan ulaşabilirsiniz.