Vatikan Ekonomisi Vatikan Serveti Vatikan Para Birimi

Vatikan Ekonomisi Vatikan Serveti Vatikan Para Birimi

22 Şubat 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Vatikan, İtalya’nın Başkenti Roma’da kurulu şekilde bulunan bir şehir devleti konumundadır. Vatikan’ın tam adı da zaten Vatikan Şehir Devleti’dir. Vatikan Şehir Devleti İngilizce “Vatican City State” şeklinde, Latince “Status Civitatis Vaticanae” ve İtalyanca da “Stato della Città del Vaticano” şeklinde yazılmaktadır. Dünyanın en küçük devleti konumunda olan Vatikan ekonomisi Vatikan serveti hakkında ve Vatikan para birimi hakkında yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vatikan Hakkında Bilgi

Vatikan ekonomisine geçmeden önce, Vatikan hakkında birkaç kısa bilgi daha vermekte yarar var. Vatikan Katolik Hristiyanlığın merkezi konumundadır. Vatikan’ın devlet başkanı Papa’dır. Papa, aynı zamanda yargının, yasamanın ve yürütmenin de başkanıdır. Sözleri kanun hükmündedir. Vatikan’ın 100 kişilik sembolik bir ordusu vardır. Bu askerler geleneksel kıyafet giymek zorundadır, hepsi Katolik’tir ve hepsi de İsviçre vatandaşıdır.

Hristiyanlık’ta Katolik mezhebinin merkezi konumunda olan Vatikan’da Papa hem kilisenin hem de devletin başkanıdır. Bütün Katolikler üzerinde büyük bir etkisi vardır. Vatikan’ın nüfusu 500 kişidir. Bu sayı turistler nedeniyle her zaman daha fazladır. Vatikan hakkında yazımızın devamında şu sorulara cevap bulabilirsiniz. Vatikan Avrupa Birliği’ne Üye Mi? Vatikan AB’ye Üye Mi? Vatikan Para Birimi Nedir? Vatikan Parası Nedir? Vatikan Ekonomisi Nasıl? Vatikan Neyle Geçiniyor?

Vatikan Avrupa Birliği’ne Üye Mi? Vatikan AB’ye Üye Mi?

Vatikan Avrupa Birliği’ne üye değildir. Vatikan Şehir Devleti din eksenli bir devlet olduğu için diğer Avrupa Devletleri’nden farklı bir statüdedir.

Vatikan Para Birimi Nedir? Vatikan Parası Nedir?

Vatikan Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen Eurozone Bölgesi’nde bulunmaktadır. Vatikan Euro kullanmaktadır. Vatikan resmi para birimi Euro’dur.

Vatikan Ekonomisi Nasıl Vatikan Serveti Ne Kadar? Vatikan Neyle Geçiniyor?

Vatikan ekonomisi Katoliklerden alınan vergi, turistlerden gelen gelir ve medya başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren şirketler ile ayakta durmaktadır. Vatikan Şehir Devleti’nin sahibi konumunda bulunduğu yahut yönlendirdiği 50 televizyon kanalı, 150 radyo istasyonu ve 200’den fazla da gazete ile dergi olduğu bilinmektedir. Eurozone nedir ve Eurozone ne demek gibi sorulara cevap bulmak, Eurozone hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.

Vatikan’ın dünya çapında direkt ya da dolaylı olarak müdahil olduğu servetin toplamı net olarak bilinmemekle birlikte trilyonlarca dolarla ifade edilen bir likidite Vatikan kontrolünde bulunmaktadır.