Vakıf Katılım Altına Altın Katılma Hesabı

Vakıf Katılım Altına Altın Katılma Hesabı

1 Şubat 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Vakıf Katılım Bankası katılım bankacılığı alanında, İslami prensiplere uygun bankacılık hizmeti vermektedir. Müşteri taleplerine uygun ürünler sunan banka altın bankacılığı kapsamında da pek çok ürün sunmaktadır. Altın cari hesabı, altın katılma hesabı, altın günleri, bankanın altın bankacılığı hizmetlerinden birkaçıdır. Bu yazımızda Vakıf Katılım altın katılma hesabı özellikleri hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Detayları yazının devamında bulabilirsiniz. Vakıf Katılım Altına Altın Katılma Hesabı…

Vakıf Katılım Bankası altın katılma hesabı altın fiyatlarındaki artıştan kazanç sağlamanın yanı sıra kar payından da kar elde edebileceğiniz bir hesaptır. Hesap kapsamında size uygun vadeyi seçerek yatırımınızı yapabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek, ayrıca altınlarınızı çalınma ve kaybolma riskine karşı güvende tutmak için Vakıf Katılım altın hesabı iyi bir seçenek olabilir. Vakıf Katılım altın hesabı başvuru için bankanın şubelerine uğrayabileceğiniz gibi internet ve mobil şubeden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bankaların altın hesapları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Vakıf Katılım Altın Katılma Hesabı Özellikleri

Vakıf Katılım Bankası altın hesabı özellikleri şu şekilde listelenebilir:

  • Vakıf Katılım Bankası altın katılım hesabı minimum 50 gram altın ile açılabilmektedir.
  • İlgili altın katılma hesabı asgari 91 gün vade ile açılabilmektedir.
  • Vade sonunda müşteri altın fiyat artışından kazanç sağlamanın yanı sıra kar payından da kazanç sağlamaktadır. Vakıf Katılım altın hesabı kar payı 65/35 şeklindedir. Yani karın % 65’i müşteriye % 35’i ise bankaya aittir.
  • Bunun yanı sıra altın fiyatlarında düşüş yaşanabileceği de unutulmamalıdır.
  • Vakıf Katılım Bankası altın katılma hesabı dahilinde 1 gram altın 995/ 1000 saflık derecesinde net altın olarak işlem görmektedir.
  • Vakıf Katılım altın katılım hesabı kapsamında kar oranları ve vade süreleri; 3 ay vade için 65/ 35, 6 ay vade için 65/ 35, 1 yıl vade için 65/ 35, 1 yıldan uzun vade için 65/ 35 şeklindedir.
  • Söz konusu altın katılma hesabı dahilinde bulunan altın miktarı açılış limitinin altına düştüğü durumda, yani 50 gramdan az kaldığı durumda, altın katılma hesabı kapatılarak Vakıf Katılım altın cari hesabına aktarılmaktadır. Vakıf Katılım altın cari hesabı Vakıf Katılım vadesiz altın hesabıdır.
  • Gerçek kişi hesaplarında bulunan 100 bin TL’lik altın Tasarruf Mevduatı sigortasına tabiidir. Bir başka deyişle devlet güvencesi altındadır.
  • Vakıf Katılım altın alış satış işlemleri; güncel Vakıf Katılım altın fiyatları, güncel Vakıf Katılım altın kuru kapsamında değerlendirilmektedir. Piyasa koşullarına göre farklılık göstermektedir.

Vakıf Katılım Altın Hesabı Caiz Mi?

Vakıf Katılım Bankası İslami prensiplere uygun bankacılık hizmeti verdiğini açıklamıştır ve katılım bankacılığı aktörlerindendir. Vakıf Katılım altın hesabı caiz mi soruna verebileceğimiz tek yanıt budur.

Diğer bankaların altın hesapları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.