Uşak Seramik Sahibi Kim USAK Hisse Performansı Nasıl?

Uşak Seramik Sahibi Kim USAK Hisse Performansı Nasıl?

1 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Uşak Seramik 1972 yılında Uşak’ta kurulmuştur. Seramik ve duvar karosu üretimi ile sektörde kısa sürede önemli bir yere gelen firma, 2004 yılında Tanışlar Grup tarafından satın alınmıştır. Borsaya kote durumdaki Uşak Seramik Sanayi Anonim Şirketi’nin hisseleri BİST’te USAK kodu ile işlem görmektedir. Uşak Seramik sahibi kim USAK hisse performansı nasıl soruları başta olmak üzere; Uşak Seramik ne iş yapar yönetim kurulu kimlerden oluşuyor ve iletişim kanalları nelerdir gibi pek çok bilgiye içeriğimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Uşak Seramik Sahibi Kim USAK Hisse Performansı Nasıl?

Uşak Seramik ne iş yapar sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse firma; seramik yer karosu, duvar karosu başta olmak üzere yapı malzemeleri imalatı ve satışı yapmaktadır. Uşak Seramik ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir:

 • TANSER Seramik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi – yüzde 12,37
 • Tanışlar Yapı Malzemeleri İnşaat Petrol Maden Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş – yüzde 5,05
 • Diğer – (halk açık) yüzde 82,58

Bu noktada akla gelen 2 soru bulunmaktadır. Bunlardan ilki TANSER Seramik kimin ya da ortaklık yapısı nasıl, ikincisi ise Tanışlar Yapı kimin veya ortaklık yapısı nasıl şeklindedir.

TANSER Seramik de Tanışlar Grup bünyesinde bulunmaktadır. Tanışlar Grup resmi web sitesinde yer alan ortaklık yapısı bilgisine göre şirketin hisse durumu şu şekildedir:

 • TANSER SERAMİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – yüzde 18,38
 • DİĞER GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER – yüzde 81,62

Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Tanış aynı zamanda Uşak Seramik Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Uşak Seramik Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Durmuş Tanış – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Hüseyin Tanış – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Harun Tanış – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ömer Fatih Karayel – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Nuh Dağdelen – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Uşak Seramik Hissesi USAK Performansı Nasıl?

Uşak Seramik Sanayi AŞ. Borsa İstanbul’da USAK kodu ile işlem görmektedir. Geriye dönük 5 yıllık USAK hisse grafiği incelendiğinde inişli çıkışlı bir seyir izlediği görülmektedir. Aralık 2015’te 1 lira seviyesinde bulunan USAK 2016 yılının aynı dönemini de bu seviyeden geçtikten sonra artış trendine girmiştir.

2017 Aralık Ayı’nı 2 lira seviyesinden geçen USAK hisse akabinde düşüş trendine girmiştir ve 2018 yılı aynı döneminde 1,1 liraya kadar gerilemiştir. Bu seviyeden yeniden yükselmeye başlayan Uşak Seramik hissesi 2019 Aralık Ayı’nda 1,7 lirayı görmüştür. İnişli çıkışlı grafiğine devam eden USAK 2020 yılı Mart Ayı’nda 1 liraya kadar geriledikten sonra yeninden artmaya başlamıştır. Geçtiğimiz Kasım Ayı’nda 2,38 lirayı gören USAK bu noktadan bir miktar geri çekilmiştir. USAK hisse 1 Aralık 2020 gününe 2,26 lira seviyesinden başlamıştır.

Uşak Seramik Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Uşak Seramik BIST’e kote olduğundan önemli gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirmektedir. Bu nedenle en güncel Uşak Seramik haberleri KAP üzerinden takip edilebilir. Ayrıca yazılı, görsel ve işitsel medya üzerinden de şirkete dair haberleri takip etmek mümkündür. Uşak Seramik iletişim bilgileri ve KAP sayfası aşağıdaki gibidir:

 • Uşak Seramik Adres: Dilek Mahallesi Değirmenler Sokak No: 100 Banaz 64500 Uşak
 • Uşak Seramik Telefon: + 90 276 326 20 01 – 10
 • Uşak Seramik Faks: + 90 276 326 20 11

Uşak Seramik KAP: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1111-usak-seramik-sanayi-a-s