Umman Para Birimi Umman Riyali Neden Değerli?

Umman Para Birimi Umman Riyali Neden Değerli?

25 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Umman Arap Yarımadası’nın güney doğusunda bulunan, Hint Okyanusu ile Basra Körfezi’ne kıyısı bulunan bir ülkedir. Umman’ın resmi adı Umman Sultanlığı’dır. Umman Sultanlığı ekonomisi petrol başta olmak üzere yer altı kaynaklarına dayanmaktadır. Umman para birimi olarak riyal kullanmaktadır. Umman Riyali dünyanın en değerli para birimleri arasında yer almaktadır. Umman para birimi Umman Riyali neden değerli başlıklı haberimizde Umman Riyali hakkında detaylı cevap bulabilirsiniz.

Umman para birimi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Umman Para Birimi Nedir? Umman Riyali Nedir? Umman Riyali Hakkında! Umman Riyali Kodu, Umman Riyali Numarası, Umman Riyali Sembolü! Umman Riyali Kaç TL? Umman Riyali Kaç Dolar? Umman Riyali Banknotları Nelerdir? Umman Riyali Banknotları! Umman Riyali Alt Para Birimi Nedir? Umman Riyali Kuruşu! Umman Riyali Madeni Paraları Nelerdir? Umman Riyali Madeni Paraları! umman Riyali Neden Değerli? Umman Riyali Türkiye’de Geçerli Mi? Umman Riyali Nerede Bozdurulur? Umman Riyali Bozan Bankalar!

Umman Para Birimi Nedir? Umman Riyali Nedir? Umman Riyali Hakkında!

Umman para birimi “Riyal” dir ve Umman Riyali olarak kayıtlarda yer almaktadır. Umman Riyali, 1970 yılından bu yana tedavüldedir ve kullanılmaktadır. Umman Riyali’nın yerel dildeki ismi ريال عماني şeklindedir. Umman Riyali’nın İngilizce yazılımı ise Omani rial şeklindedir. Çoğulu “Rials” şeklinde kullanılır. Umman Riyali hali hazırda Umman Merkez Bankası Central Bank of Oman tarafından basılmaktadır.

Umman Riyali Kodu, Umman Riyali Numarası, Umman Riyali Sembolü!

Umman Riyali kodu OMR şeklindedir. Umman Riyali numarası 512’dir. Umman Riyali sembolü OMR ya da ﷼ şeklindedir. Umman’dan başka bir ülkede resmi para birimi olarak kullanılmamaktadır.

Umman Riyali Kaç TL? Umman Riyali Kaç Dolar?

Güncel kurla Umman Riyali Türk Lirası bazında 16,85 TL’dir. Bunun yanı sıra Umman Riyali Dolar kuruna göre uzun yıllardır sabitlenmiştir. Şöyle ki; 1 Umman Riyali = 2,60 Dolar değerindedir. 0,384 Umman Riyali de Amerikan Doları’na denktir.

Umman Para Birimi Umman Riyali Neden Değerli?

Umman gerek yer altı kaynaklarının zenginliği ve gerekse finans merkezi konumunda olması nedeniyle müreffeh bir ülkedir. Umman Riyali’nin değerli olmasının temel sebebi de budur.

Umman Riyali Türkiye’de Geçerli Mi? Umman Riyali Nerede Bozdurulur?

Umman Riyali Türkiye’de geçerlidir. Umman Riyali bozan bankalar genellikle özel hizmet veren banka şubeleridir. Bununla birlikte şahsen banka şubelerine Umman Riyali bozup bozmadıkları sorulabilir. Zira Arap müşterilerin yoğunlukta olduğu bölgelerde bazı banka şubeleri Umman Riyali bozmaktadır. Genel anlamda ise bankaların Umman Riyali bozmadıkları söylenebilir. Umman Riyali bozdurmak için büyük döviz büroları ve büyük kuyumcular ile görüşülebilir.

Umman Riyali Alt Para Birimi Nedir? Umman Riyali Kuruşu!

Umman Riyali alt birimi “baisa” olarak ifade edilir. Arapça’da baisa “بيسة” şeklinde ifade edilir. 1000 baisa 1 Umman Riyali’ne eşittir.

Umman Riyali Banknotları Nelerdir? Umman Riyali Banknotları!

Umman Riyali banknotları şunlardır.

  • 100 Umman Baisa
  • Yarım Umman Riyali
  • 1 Umman Riyali
  • 5 Umman Riyali
  • 10 Umman Riyali
  • 50 Umman Riyali

Umman Riyali Madeni Paraları Nelerdir? Umman Riyali Madeni Paraları!

Umman Riyali madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 5 Umman Baisa
  • 10 Umman Baisa
  • 25 Umman Baisa
  • 50 Umman Baisa

Dünyadaki bütün ülkelerin para birimlerine ve bu para birimlerinin kodlarına da buradan göz atabilirsiniz.