Ulusal Bank Nedir Ulusal Bank’a Ne Oldu?

Ulusal Bank Nedir Ulusal Bank’a Ne Oldu?

22 Haziran 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde 1990’lı yılların sonunda pek çok bankanın bankacılık faaliyet izni kaldırılmıştır. Bu bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmiştir. Ulusal Bank’ta bu bankalar arasında yer almaktadır. Günümüzde faaliyetlerine devam etmeyen Ulusal Bank hakkında detaylı bilgiyi Ulusal Bank Nedir Ulusal Bank’a Ne Oldu başlıklı haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Ulusal Bank Nedir Ulusal Bank’a Ne Oldu?

Ulusal Bank 1985 yılında Saudi American Bank ismi ile yabancı sermayeyle kurulmuş bir bankadır. Bankanın kuruluşundan sonra Cıngıllı Holding Saudi American Bank’a talip olmuş ve satın almıştır. Cıngıllı Holding’in Saudi American Bank’ı satın almasının akabinde bankanın ismi 1997 yılında Ulusal Bank olarak değiştirilmiştir.

Ulusal Bank’a Ne Oldu?

2001 yılına gelindiğinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine katılmasına karar vermiştir. Buna gerekçe olarak da bankanın zararının öz kaynaklarını aşması gösterilmiştir. Ulusal Bank TMSF’ye geçtikten sonra önce Sümer Bank çatısı altına alınmış, akabinde Sümerbank ile birlikte 2001 yılında imzalanan anlaşma neticesinde Oyak Holding’e devredilmiştir. 2002 yılında gerçekleşen devir sonrasında Ulusal Bank Oyak Bank bünyesinde birleşmiştir.

Ulusal Bank’ın kuruluş tarihi olarak 1985 yılını ve feshedilme tarihi olarak da 18 Nisan 2001 tarihini verebiliriz. Bu kapsamda değerlendirildiğinde Ulusal Bank’ın Türk Bankacılık sektöründeki serüveninin fiili olarak 16 yıl sürdüğünü belirtebilir. Bundan sonraki süreç; Oyak Bank çatısı altında devam etmiştir. Oyak Bank; bütün hak, sorumluluk, borç ve yükümlülükleri ile devraldığı Ulusal Bank’ın tasfiyesini kendi şubeleri ve tüzel kişiliği altında tamamlamıştır. Oyak Bank’ın da ilerleyen yıllarda ING Bank (şimdilerde yalnızca “ING” adını almıştır) çatısı altına girdiğini de bu noktada hatırlatmakta yarar var.

Banka TMSF’ye devredilmeden önceki son resmi ortakları; Halit Cıngıllıoğlu, Ephesus Ltd., Hüseyin Arif Bilgen, Zuhal Sarı ve Şaban Yem olarak kayıtlarda yer almaktaydı. TMSF’ye devredilmeden önce genel müdürlüğü Maslak Plaza’da bulunan banka, aktif büyüklük bakımından Türkiye’nin en büyük 31. bankası konumunda yer almaktaydı. Ülkemizde kapatılan diğer bankalara da buradan göz atabilirsiniz.