Ülkelerin Altın Rezervleri 2021 Türkiye Altın Rezervi 2021

Ülkelerin Altın Rezervleri 2021 Türkiye Altın Rezervi 2021

3 Ocak 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

Altın, ilk çağlardan bu yana zenginlik sembolüdür. Paranın icadından önce, ham altının eski Mısırlılarda şeritler halinde kesilerek para olarak kullanıldığı arkeolojik kazılar sonrasında tespit edilmiştir. Tarih boyunca gücün ve zenginliğin sembolü olan altın, günümüz ekonomik düzeninde de önemli bir yere sahiptir. Hali hazırda dünyada hüküm süren devletler arasında en fazla altına sahip olanlara bakıldığında; askeri ve siyasi yönden en güçlü devletler olduğu görülecektir. Peki ülkelerin altın rezervleri 2021 sıralaması nasıl Türkiye altın rezervi 2021 yılı itibari ile ne kadar? Dünya altın rezervi sıralaması 2021 listesi haberimizde verilmiştir.

Altın Rezervi Nedir?

Global çapta Amerikan Doları rezerv para birimi olarak kabul edilmesine ve kullanılmasına rağmen, altın hemen herkes tarafından kabul edilen doğal zenginlik ve ödeme kaynağıdır. Zira değerli metaller arasında en kolay işlenebilen yapıdaki altın, kolay depolanabilir ve gayet uzun ömürlüdür. Bu nedenle hem ülkelerin, hem de bireylerin tasarruf aracı konumundadır. Altın rezervi ülkelerin elinde bulundurdukları altın miktarını ifade etmektedir.

Türkiye’nin Altın Rezervi 2021!

Türkiye altın rezervleri bakımından dünyada iyi bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin altın rezervi 2021 yılı itibari ile 595 tondur. Türkiye altın rezervi bakımından dünyada 11. sırada yer almaktadır. Altınla nasıl çıkartılır ve altınla ilgili diğer tüm bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkelerin Altın Rezervleri 2021 Türkiye Altın Rezervi 2021

Global çapta en çok altına sahip olan ülkeler, dünyanın en zengin, askeri ve siyasi bakımdan en güçlü ülkeleri olarak dikkat çekmektedir. Listenin ilk sırasında Amerika Birleşik Devletleri 8135 ton altın ile bulunurken, en fazla altın rezervine sahip ülkeler sıralamasının 2. basamağında Almanya yer almaktadır. Almanya’nın sahibi olduğu altın rezervi 3372 tondur. En çok altını bulunan ülkeler listesinde 3. sırayı “Uluslararası Para Fonu” IMF almaktadır. IMF’in sahibi olduğu altın rezervi miktarı 2814 tondur.

En fazla altına sahip ülkeler listesinin dördüncü sırasında 2451 ton altına sahip olan İtalya, beşinci sırasında ise 2436 ton altını bulunan Fransa yer almaktadır. Kuzey komşumuz Rusya sahip olduğu 1890 ton altında en fazla altın rezervi olan ülkeler sıralamasında altıncı, uzak doğunun güçlü ülkesi Çin ise 1842 ton altınla yedinci sırada yer almaktadır. Küçük Avrupa ülkelerinden olan İsviçre 1040 ton altın rezervine sahiptir ve en çok altını olan devlet arasında sekizinci sırada yer almaktadır.

Uzak Doğu’nun bir başka güçlü ülkesi Japonya dünyadaki altın rezervlerinden 756 tonuna ve küçük bir kara parçasına sahip olan Hollanda da altın rezervlerinin 612 tonuna sahiptir. Hollanda’nın akabinde en fazla altına sahip ülke olarak Türkiye 595 ton altın rezervi ile gelmektedir. Ülkemizi sırasıyla; Hindistan, Avrupa Merkez Bankası, Tayvan ve Portekiz takip etmektedir. İşte dünyanın en fazla altınına sahip olan ülkeleri 2021 yılı listesi.

En çok altına sahip ülkeler 2021  Miktar

ABD                                        8135 ton

Almanya                                 3372 ton

IMF                                         2814 ton

İtalya                                      2451 ton

Fransa                                    2436 ton

Rusya                                      1890 ton

Çin                                          1842 ton

İsviçre                                     1040 ton

Japonya                                  756 ton

Hollanda                                 612 ton

Türkiye                                   595 ton

Hindistan                                558 ton

Avrupa Merkez Bankası         504 ton

Tayvan                                         423 ton

Portekiz                                  382 ton

Dünyanın en büyük bankaları listesine buradan göz atabilirsiniz.