Tütünbank Tarihi Tütünbank Yaşarbank Neden Battı?

Tütünbank Tarihi Tütünbank Yaşarbank Neden Battı?

23 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde bankacılık sektörü Osmanlı Devleti zamanında hizmet vermeye başlamıştır. Ülkemizde kurulan ilk bankalardan biri olan Tütünbank, neredeyse Cumhuriyet ile yaşıttır. Cumhuriyetin kurulmasından 1 yıl kadar sonra; 17 Eylül 1924 tarihinde kurulan Tütünbank, tütün üreten çiftçilere maddi destek sağlamayı amaçlamıştır. Akhisar merkezli olarak kurulan Tütünbank Yaşarbank oluş süreci ve kapanmasına dair bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Tütünbank tarihi Tütünbank Yaşarbank neden battı?

Tütünbank Kuruluşu ve Tütünbank Tarihi

Kurulduğunda yöresel bir banka hüviyetinde olan Tütünbank, 250 ortaklı şekilde (çoğunluğu çiftçi olmak üzere) uzun yıllar Ege Bölgesi’nde hizmet vermiştir. 1955 yılında Genel Müdürlüğü’nü İzmir’e taşıyan Tütünbank gelişimini sürdürdü. 1980 yılına kadar yerel-bölgesel bir banka olarak faaliyetlerine devam eden banka, 1980 yılında Yaşar Holding bünyesine katılmıştır.

Tütünbank Yaşarbank Adını Alıyor!

1980 yılından 1996 yılına kadar “Yaşar Topluluğu” bünyesinde yine Tütünbank ismi ile faaliyet gösteren bankanın ismi 1996 yılında “Türkiye Tütüncüler Bankası Yaşarbank A.Ş.” olarak değiştirilmiştir. Banka, kısa isim olarak “Yaşarbank” ismini tabelalarında ve reklamlarında da kullanmaya başlamıştır. Bilhassa 1996 yıl başı gecesi Yaşarbank’ın yoğun olarak reklamları televizyonlarda yer almıştır.

Tütünbank Tarihi Tütünbank Yaşarbank Neden Battı?

21 Aralık 1999 gününe gelindiğinde Bakanlar Kurulu kararı ile Yaşarbank Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmiştir. Akabinde Yaşarbank, Yurtbank, Egebank, Bank Kapital ve Ulusal Bank TMSF bünyesindeki bir diğer banka olan Sümerbank çatısı altında birleştirilmiştir. 2001 yılında Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) tarafından satın alınan Sümerbank, 2002 yılında BDDK’nın onayı ile Oyakbank çatısı altına girmiştir.

Tütünbank’ın ya da Yaşarbank’ın kuruluş tarihi olarak 17 Eylül 1924 tarihini, kapanış tarihi olarak ise 26 Aralık 2001 tarihini verebiliriz. Ülkemizde kapatılan diğer bankalara da buradan göz atabilirsiniz.

Tütünbank Yaşarbank TMSF’ye Borcunu Ödedi!

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aradan geçen uzun yıllar boyunca Yaşarbank ile ilgili süreci devam ettirmiştir. Geçtiğimiz yıl itibari ile Yaşarbank TMSF’ye olan borcunu ödemiştir. TMSF tarafından yapılan açıklamada; “TMSF ile Yaşar Grubu arasında imzalanan 2002 ve 2005 tarihli borç tasfiyesi protokolleri kapsamında gruptan toplam 247.6 milyon dolar tahsilat sağlanmış, grubun TMSF’ye olan borcu ödenmiştir. Müteakiben, BDDK, TMSF ve Yaşar Grubu ile imzalanan protokol kapsamında AİHM süreci dahil olmak üzere tüm hukuki ihtilaflar 24.06.2019 giderilerek uzlaşma sağlanmıştır” denildi.