Türkiye’deki GSM Operatörleri 2021

Türkiye’deki GSM Operatörleri 2021

1 Ocak 2021 0 Yazar: Suat Bulut

Ülkemizde cep telefonlarının ve cep telefonu kullanımının yaygınlaşmaya başladığı 1990’lı yılların başından itibaren GSM şirketleri de bu piyasada boy göstermeye başladı. 15 Ocak 1991 tarihinde kurulan Turkcell ülkemiz açısından bu sektörün öncüsü sayılabilir. Akabinde klasik iletişim hizmetlerinden sonra bu alana da yatırım yapmaya başlayan Türk Telekom da sektörde söz sahibi olmuştur. İngiliz iletişim devi Vodafone’un da Telsim’i satın alıp Vodafone Türkiye ismiyle piyasaya girmesiyle bu alanda 3 büyük şirket faaliyet göstermeye başlamıştır. Türkiye’deki GSM operatörleri 2021 yılı itibari ile bunlarla da sınırlı değildir.

Türkiye’deki GSM Operatörleri 2021

Ülkemizdeki GSM operatörlerini 2021 itibari ile 2 başlık altında inceleyebiliriz. Bunlardan ilkini “gerçek operatörler” olarak tanımlayabiliriz ki bu grubun içerisinde direkt olarak kendi alt yapı yatırımını yapan ve bu altyapı üzerinden hizmet sağlayan şu 3 şirket yer alır.

Bu 3 büyük GSM operatörünün akabinde bir ülkemizde “sanal operatörler” olarak tanımlayabileceğimiz; yukarıdaki ismi geçen şirketlerin altyapısını kullanarak müşterilerine hizmet veren firmalar bulunmaktadır. Bu GSM operatörleri de şunlardır.

Bunlar da Vardı: Aycell, Aria, Telsim, Avea!

Türkiye’nin GSM operatörleri geçmişinde pek çok firma daha iz bırakmıştır. Bunlardan özellikle Telsim, Aria, Avea ve Aycell hafızalarda yer bırakanları arasında bulunmaktadır.

Telsim 19 Mayıs 1994 tarihinde kurulduğunda ülkemizde GSM operatörleri alanında Turkcell’den sonra 2. büyük şirket konumundaydı. Telsim ismi; “telekomünikasyon” ibaresinin “tel”i ve sim kart ifadesinin de “sim”i alınarak oluşturulmuştur. Cem Uzan tarafından kurulan şirkete 2004 yılında TMSF tarafından el konulmuştur. 2005 yılında satışa çıkarılmış ve güvenilir https://tr.wikipedia.org/wiki/Telsim Vikipedi kaynağındaki ifadeye göre Vodafone tarafından 4,55 milyar dolara satın alınmıştır. 2006 yılında feshedilmiştir.

Aria 2000 yılında ve Aycell de 2001 yılında kurulmuştur. Her iki şirket 2004 yılında Avea çatısı altında birleşmiştir. Avea ismi Aycell’in ve Aria’nın baş harflerinin birleşmesi ve ortalarına “ve” ibaresi gelmesiyle ortaya çıkmıştır. 2004 yılından 2016 yılına kadar faaliyette olan Avea 2016 yılında üst grubu Türk Telekom çatısı altında faaliyetlerine devam etmek üzere kendisini feshetmiştir.