Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu Kuruluyor!

Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu Kuruluyor!

23 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank girişimciliği güçlendirmek adına Türkiye girişim ekosistemi platformu kuruluyor dedi. Varank, platformun yatırımcıların geniş bilgi ağına ulaşabileceği bir alan olacağını dile getirdi. Bakan Mustafa Varank, 2023 sanayi ve teknoloji stratejisi dahilinde hem girişimciliğe hem de AR-GE ekosisteminin kuvvetlendirilmesine önem verdiklerini duyurdu.

Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu Kuruluyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa’da katıldığı TechXtile Start-Up Challange ve Bursa Textile Show açılış töreninde konuşma yaptı. Konuşmasında yeni proje olan girişim ekosistemi platformundan bahseden Bakan, girişimciliği güçlendirmek adına Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ile internet sitesinin kurulacağını dile getirdi. Mustafa Varank Yaptığı açıklamada TÜBİTAK ve kalkınma ajansları gibi kuruluşlar ve kurumlar vasıtası ile teknolojiye yönelik destekler verildiğini söyleyerek, bu sayede sanayi alanından başarılı üretim ve ihracat haberlerinin artacağını duyurdu.

İnovasyonun getirdiği yeniliklerden daha fazla firmanın faydalanmasını arzu ettiklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bunun yine de bir farkındalık meselesi olduğunu ve farkındalığı artırmak için 2023 sanayi ve teknoloji stratejisinde girişimciliğe ve AR-GE’ye büyük önem verdiklerini açıkladı. Varank, bu kapsamda Türkiye Girişimcilik Ekosistemi Platformu ve internet sitesinin kurulacağını belirtti.

Platform dahilinde yatırımcıların geniş kapsamlı bilgiye ulaşabileceklerini dile getiren Bakan Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının girişimciliği özendirmek ve de kolaylaştırmak adına, taze girişimcilere vergisiz ya da kolay vergili dönem gibi uygulamaların tasarlama aşamasında olduğunu belirtti. Bu kapsamda yurt dışından gelen girişimciler için hoş geldin paketi tasarlanabileceğini bildirdi. Söz konusu ekosistemin platformun geneli için büyük önem arz ettiğini söyleyen Mustafa Varank, bu amaçla kitlesel fonlama kullanımının, melek yatırımcı sayısının ve etkinliğini artırılacağını duyurdu. Varank ayrıca girişim sermayesi fonlarının büyüklüğünü ve kullanımını artıracak çalışmalar yapılacağını da sözlerine ekledi.

2020 vergi düzenlemeleri hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.