Turkcell Çin Kalkınma Bankası’ndan Kredi Alıyor!

Turkcell Çin Kalkınma Bankası’ndan Kredi Alıyor!

6 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye’nin önemli operatör şirketlerinden biri olan Turkcell Çin Kalkınma Bankası’ndan kredi alıyor. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre  500 milyon Avro’luk kredinin Çinli tedarikçilerden alınacak olan donanım ve ekipman masraflarında kullanılması planlanıyor. Söz konusu kredinin 3 yıllık kullanma süreci olacak ve bu süre boyunca geri ödeme işlemi başlamayacaktır.

Turkcell Çin Kalkınma Bankası’ndan 8 Yıl Vadeli Kredi Kullanıyor!

Turkcell yaptığı açıklamayla Çin Kalkınma Bankası ile 500 milyon Euro’luk kredi için mutabakat imzaladığını duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre söz konusu kredi Çin’den alınacak olan donanım ve ekipman kapsamında gereken finansmanı karşılamada kullanılacak. İmzalanan mutabakata göre 500 milyon Avroluk kredinin vadesi 8 yıl olarak belirlenmiştir. Turkcell’in söz konusu krediyi 3 yıl içerisinde kullanma hakkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilk 3 yıl boyunca kredi geri ödemesi yapılmayacaktır. Bahse konu kredinin nihai anlaşması için çalışmalara başlanmıştır.

Çin’den alınacak olan 500 milyon Avroluk kredi hakkında açıklamalarda bulunan Turkcell Finanstan sorunlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yılmaz, hali hazırda bulunan teknolojileri ile birlikte 5G çalışmalarının hız kazandığı şu günlerde finansal bakımdan da hazır bulunmanın planlarını yaptıklarını belirtti. Söz konusu kredi ile ilerleyen 3 yılda gereken satım alımları gerçekleştirebileceklerini açıklayan Osman Yılmaz, uzun vadeli ve düşük maliyetli olan bu kredinin kendilerine güç katacağını vurguladı.

Söz konusu Turkcell kredi anlaşmasının 2020 yılının ilk çeyreğinde imzalanacağını belirten Yılmaz, mevcut satın alımlarla birlikte yakın dönemde hızlanacak olan 5G alımlarının bu finansmandan karşılayacaklarını bildirdi. İlgili kredi anlaşmasının hem Türkiye’ye hem de Turkcell’e olan güveni gösterdiğini söyleyen Osman Yılmaz, işlemin başarıyla tamamlanmasının buna benzer çalışmaların da önünü açacağını sözlerine ekledi.

Kredi kartı aidatı ödememek mümkün mü hakkında merak ettikleriniz için buraya başvurabilirsiniz.