Türk Eximbank’tan Döviz Kredilerinde Faiz İndirimi!

Türk Eximbank’tan Döviz Kredilerinde Faiz İndirimi!

11 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Türk Eximbank TL kredi faizlerinde indirim yapmıştı. Şimdi de Türk Eximbank’tan döviz kredilerinde faiz indirimi geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın döviz kredilerinde 90 baz puanlık indirim gerçekleştirdiğini duyurdu. Pekcan, bankanın uygun maliyetli kredileri ve ihracat kredi sigortası programı ile ihracatçıya destek olduğunu açıkladı.

TL Kredi Faiz İndiriminin Ardından Türk Eximbank’tan Döviz Kredilerinde Faiz İndirimi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk Eximbank hakkında yaptığı açıklamada bankanın ihracatçılara yönelik uygun faiz oranlı ve vadelerle işletme sermayesi yahut yatırımları için gerekli olan finansmanı sağlamaya çalıştığını bildirdi. Türk Eximbank’ın son dönemde uluslararası alanda borçlanmalar gerçekleştirdiğini aktaran Bakan Pekcan, bankanın ihracatçıların döviz kredi ihtiyaçlarını kolay ve avantajlı bir şekilde gerçekleştirmeleri için düzenlemeler yaptığını bildirdi.

Söz konusu düzenlemeler ile Türk Eximbank ihracatçılara sağladığı döviz kredilerinde 90 baz puanlık indirime gitti. Bunun yanı sıra banka müşterilerine değişken faiz oranının yanı sıra sabit faiz oranı imkanı da sağlamakta. Yeni düzenleme kapsamında Türk Eximbank reeskont kredisi hariç olmak üzere kısa vadeli döviz kredilerinde 60- 75 baz puan indirime gitmiştir. İhracatçıların kullanabildiği yatırım finansmanı ya da işletme sermayesi kredisi dahilinde ise banka 50 ile 90 baz puan arasında faiz indirimi gerçekleştirmiştir.

Açıklamasında ihracatçıların sabit faiz uygulaması talebinde bulunduğunu söyleyen Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan, bu talebi göz önünde bulundurduklarını ve sağladıkları finansmanlarda değişken faiz oranının yanı sıra sabit faiz oranı kredi imkanı da sunduklarını deklare etti. Türk Eximbank geçtiğimiz günlerde küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) ve yüksek teknolojili ürün ihracatçılarına sağladığı Türk Lirası cinsinden kredilerde, faiz oranlarını tek haneli rakamlara çekmişti.

Türk Eximbank nedir, Türk Eximbank kimin gibi soruların cevapları için buraya göz atabilirsiniz.