Trump’ın Azil Soruşturmasında Kader Haftası!

Trump’ın Azil Soruşturmasında Kader Haftası!

2 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Donald Trump üzerine seçim döneminden başlayan; seçim kampanyasındaki etik dışı davranışlar ve Rusya desteği iddiaları ve Ukrayna ile ilgili ortaya çıkan seçim skandalı başta olmak üzere, Trump’ın başkanlığı dönemindeki bir dizi kararını da konu alan azil sürecine dair kritik süreç hız kazanıyor. Uzun dönemdir gündemde olan Donald Trump’ın azil soruşturması ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi yetkilileri tarafından ABD medyasına yapılan bilgilendirme ile somutlaştı. Trump’ın kaderi bu hafta belli oluyor…

Trump’ın azil soruşturmasında bu hafta önemli gelişmeler yaşanacak. Hafta başında 2 Aralık Pazartesi günü Trump’ın azil soruşturması oturumlarına yönelik nihai rapor ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyeleri ile paylaşılacak. Raporu incelemek için 24 saat süreleri olacak olan komite üyeleri 3 Aralık Salı günü bir toplantı yaparak varsa görüşlerini kayda geçirecekler. Akabinde raporun kamuoyu ile de paylaşılması bekleniyor. 4 Aralık Çarşamba günü azil soruşturması raporunun ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyelerinin görüşlerinin de yer aldığı nihai halinin Adalet Komitesi’ne gönderileceği öğrenildi.

Trump’ın Azil Oylaması Bu Ay Yapılacak!

4 Aralık Çarşamba gününden sonra Trump’ın azil soruşturması süreci Adalet Komitesi tarafından yürütülmeye devam edilecek. Adalet Komitesi Donald Trump’a yönelik hazırlanan azil soruşturması raporunu kabul ederse azil soruşturması raporu Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylamaya sunulacak. Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda Aralık ayı içerisinde yapılması beklenen oylamada “kabul” oyu çıkması durumunda bu kez soruşturma dosyası Senato’ya gönderilecek.

Amerikan Senato’sunda Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olması Trump’ın kaderi noktasında önemli bir nokta. Zira Donald Trump Cumhuriyetçilerin başkan adayı olarak girdiği seçimde ipi göğüslemiş ve ABD Başkanı olmayı başarmıştı. Buna rağmen ABD Senato’sundan Trump’ın azli yönünde bir sonuç çıkarsa bu durumda Başkan’ın azli için yargı süreci işlemeye başlayacak.

Trump’a Azil Süreci Neden Başlatıldı?

Donald Trump’ın başkanlık seçimini kazanmasının akabinde ortaya atılan Rusya’nın seçimlere elektronik ortamda müdahale ettiği ve Trump’ı desteklediği iddiaları ABD basınında hiç dinmedi. Bunun üzerine bir de Trump’ın, “Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğine” yönelik muhbir raporu gelince Trump’ın azil süreci gündeme geldi. Zira Meksika sınırına duvar, göçmen politikası ve dış ilişkiler gibi pek çok noktada Trump zaten medyanın hedef tahtasında bulunuyordu.

Bahse konu bir dizi meselenin ortaya saçılmasının akabinde Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi tarafından Eylül ayında yapılan açıklama ile Trup’ın azil sürecinin başlatıldığı duyurulmuştu. Pelosi’nin açıklamasında Trump’ın suçlandığı iki nokta; “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” ve “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” şeklinde deklare edilmişti. Yıllara göre ABD kişi başına düşen gelir haberimize de buradan göz atabilirsiniz.