Tron (TRX) Nasıl Alınır Satılır?

Tron (TRX) Nasıl Alınır Satılır?

7 Ekim 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Tron, blokzinciri tabanlı ve merkeziyetsiz bir protokoldür. Merkeziyetsiz internet için kullanılan web3 ekosistemini inşa etmek için geliştirilmiş Tron ağı, Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformudur. Tron ağının token’i olan TRX, kripto para borsalarında işlem görmektedir. TRON fiyat adresi üzerinden TRX’in güncel fiyat verilerine ulaşılabilir.

Tron Vakfı tarafından geliştirilmiş Tron blokzinciri, ilk dönemlerinde Ethereum ağı üzerinde kurulmuştur. Tron daha sonrasında kendi ana ağına geçiş yapmış ve yeni bir vizyon belirlemiştir. Merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilebileceği yapısı ile Tron ağı, TRX’in yanı sıra farklı token’lerin de üzerinde işlem görebildiği bir yapıdadır. Hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir yapısı ile kripto para transferlerinin düşük işlem komisyonu ile yapılabildiği Tron ağı piyasa değerine göre en büyük kripto paralar içinde yer almaktadır.

Tron nedir?

Kripto para ekosisteminin bilinen isimlerinden Justin Sun’ın öncülüğünde kurulan Tron ağı, Bitcoin ve Ethereum gibi blokzincirlerine göre verimli bir yapı sunacak şekilde geliştirilmiştir. Delegated Proof of Stake konsensüs modeline sahip olan Tron, Bitcoin’in ve bir dönem Ethereum’un sahip olduğu Proof of Work modeline göre çok daha hızlıdır. Tron ağında, bir saniye içinde gerçekleşebilen işlem sayısı, yani TPS 10.000 seviyesindedir.

2017 yılında ilk coin arzı (ICO) ile piyasaya giren Tron, hedefi içerik dağıtım endüstrisi başta olmak üzere, merkeziyetsiz internet inşa etmektir. Tron ağında blokzinciri geliştiriciler oyun, DeFi projeleri ve çok daha fazlasını inşa edebilir. Tron DAO bünyesinde geliştirilen proje, kendi ağına geçtikten sonra TRC-20 token standardını sunmuştur. Ethereum’un ERC-20 standardına benzeyen bir konsept ile, blokzinciri projeleri yüksek hız ve düşük maliyetlerle Tron ağında inşa edilebilir. Tron ağı, ilerleyen dönemde Bittorrent’i de bünyesine dahil ederek, merkeziyetsiz internet ekosisteminde önemli bir yer edinmiştir.

Proof of Stake madencilik modeliyle elde edilebilen TRX token, Tron ağının merkezindedir ve akıllı sözleşme etkileşimleri için kullanılmaktadır. TRX buna ek olarak, çok düşük komisyonu ve hızlı yapısı ile blokzinciri tabanlı ödemeler için de çok tercih edilir. TRC-20 ağında komisyonların düşük olması, USDT (Tether) transferinde de TRC-20’nin tercih edilmesini sağlamıştır. 2022’nin Ekim ayı itibariyle TRX coin, 5 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile dünyanın en büyük 15 kripto parası içinde bulunmaktadır.

Tron nasıl alınır satılır?

TRX coin, Tron ağının gösterdiği gelişimle paralel olarak değer kazanma potansiyeli barındıran bir coin’dir. TRX coin alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için kripto para borsaları tercih edilebilir. Dünyanın en güvenilir borsaları içinde yer alan ve en düşük işlem komisyonunu sunan Kucoin, Tron alım satımında tercih edilebilir. Kucoin borsasında TRXUSDT sayfasından TRX coin satın almak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

  • Kucoin’de hesap oluşturmak için web site ya da mobil uygulamaya giriş yapın.
  • Kişisel bilgileri girdikten sonra, KYC’yi tamamlayarak üyelik oluşturun.
  • Kucoin hesabına Türk lirası yatırın (kredi kartı ile ödeme kabul edilmektedir)
  • Spot ya da vadeli işlem piyasasında TRX satın alın.

Aralarında çok yüksek getiri potansiyeli sunan GEM coin’lerin de yer aldığı 600’den fazla coin’in listelendiği Kucoin, dünya çapında 10 milyondan fazla yatırımcının tercih ettiği bir borsadır. İşlem hacmi bakımından ilk 5 borsa içinde bulunan Kucoin, TRX alım satım işlemleri için en avantajlı komisyon oranlarını sunmaktadır. Kucoin’de yer alan sigorta güvence fonu, yatırımcıların tüm birikimlerini sigorta güvencesi altına alması bakımından borsayı öne çıkaran avantajlar içindedir.

Kucoin’de hesap oluşturarak TRX token alım satımı yapabilirsiniz. Buna ek olarak, borsanın tüm yeni üyelere 500 USDT’ye varan bonuslar sunması da yatırımcılar açısından önemli bir avantaj.