Trabzonspor Sahibi Kim Ortaklık Yapısı Nasıl? TSPOR Hisse!

Trabzonspor Sahibi Kim Ortaklık Yapısı Nasıl? TSPOR Hisse!

16 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden biri olan Trabzonspor 2 Ağustos 1967 tarihinde farklı yerel takımların birleşmesi ile kurulmuştur. Türkiye Süper Ligi’nde İstanbul takımları dışında şampiyon olmayı başaran ilk kulüp olan Trabzonspor özellikle futbol şubesi ile ön plana çıkmaktadır. Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul’da TSPOR kodu ile işlem görmektedir. Trabzonspor sahibi kim ortaklık yapısı nasıl ve daha pek çok sorunun cevabı içeriğimizde derlenmiş, TSPOR hisse performansı incelenmiştir.

Trabzonspor Sahibi Kim Ortaklık Yapısı Nasıl?

Trabzonspor BIST’te TSPOR kodu ile işlem görmektedir. Trabzonspor hisselerinin yaklaşık yüzde 51’i Trabzonspor Kulübü Derneği’ne ait iken, geri kalan yüzdeler ise halka arz olunmuştur. Trabzonspor ortaklık yapısı güncel olarak şu şekildedir:

  • Trabzonspor Kulübü Derneği – yüzde 51
  • Diğer – yüzde 49 (halka açık fiili dolaşımdaki pay)

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

  • Ahmet Ali Ağaoğlu – Yönetim Kurulu Başkanı
  • Özer Bayraktar – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  • Ömer Sağıroğlu – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Şenol Kaynar – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • Mahmut Memişoğlu – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Trabzonspor Hissesi TSPOR Performansı Nasıl?

Spor kulüplerinin pek çoğunun ana gelir kaynağı futbol branşı. Trabzonspor da içerisinde bulunduğu sıkıntılı mali durumu amatör branşların kimini tamamen kapatarak, kiminde ise küçülmeye giderek hafifletmeye çalışmıştır. Buna ek olarak; futbolda son yıllarda çizilen başarılı performans, yapılan transferlerin ekonomik ve başarılı olması kulübün mali yapısının toparlanmasında önemli bir rol oynamıştır.

Yusuf Yazıcı ve Alexander Sörloth gibi pek çok futbolcuyu Avrupa takımlarına satan ve bu satışlar üzerinden de hatırı sayılır gelir elde eden Trabzonspor; bankalar ile de yapılandırma anlaşmasına imza atmıştır. Borçların uzun vadeli ve uygun faiz oranı üzerinden yapılandırılması; kulübün mali olarak rahatlamasında bir başka önemli etken olarak göze çarpmıştır.

2019-2020 futbol sezonunu Başakşehir FK’nın ardından 2. sırada tamamlayan ve Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynamaya hak kazanan Trabzonspor; UEFA’nın FFP kapsamında verdiği Avrupa’dan 1 yıl men cezası (eski yıllara dair mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle) üzerine muhtemel Şampiyonlar Ligi gelirlerinden olmuştur. Bununla birlikte kulüp yönetimi transfer politikasını değiştirmeyerek maliyeti uygun ve gelecek vadeden futbolculara yönelmiştir. Önceliğine kulübün ekonomik istikrarını koyan Trabzonspor Yönetimi’nin bu tutumu yatırımcının takdirini kazanmış ve TSPOR hissesinin BİST’te iyi performans sergilemesini sağlamıştır.

Trabzonspor hisselerinin son 5 yıllık grafiği incelendiğinde; 2015 Aralık Ayı’nda 1,11 lira seviyesinde olan TSPOR’un 2020 Şubat’ına kadar 0,8 ila 3,30 bandında gidip geldiği görülmektedir. 2020 yılı başında Trabzonspor’un şampiyonluk yarışındaki iddialı konumu ile artışa geçen TSPOR 6,26 liraya kadar çıksa da Covid-19 süreciyle kulübün gelirleri önemli oranda azalmış ve hisseler de Mart 2020’de 2 liranın altına kadar gerilemiştir.

Bahse konu seviyeden yeniden düşüşe geçen TSPOR hisse 8 lirayı aşsa da takımın şampiyon olamaması ve ligi 2. sırada tamamladığı halde UEFA’dan gelen ceza ile Şampiyonlar Ligi’ne de katılamayacak olması hisselerinin yeninden düşüş yaşamasına neden olmuştur. Trabzonspor hisseleri 16 Aralık 2020 itibari ile 4,40 lira seviyelerinden işlem görmektedir. Takımın ligde göstereceği performans ve korona virüs salgınının seyri TSPOR hisselerinin 2021 performansını doğrudan etkileyecek faktörler olarak ortaya çıkmaktadır.

Trabzonspor Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Ülkemizin en büyük takımlarından biri olan Trabzonspor hakkındaki haberler her gün ulusal medyaya konu olmaktadır. Gerek bu kanallardan gerekse şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a yaptığı açıklamalar üzerinden Trabzonspor hakkındaki gelişmeler takip edilebilir. Trabzonspor iletişim bilgileri ve KAP sayfası bağlantısı aşağıdaki gibidir:

  • TRABZONSPOR KULÜBÜ Telefon : (462) 325 09 67 (pbx)
  • TRABZONSPOR KULÜBÜ Faks : (462) 325 94 03 – (462) 325 55 14/15

Trabzonspor KAP Sayfası Bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/1400-trabzonspor-sportif-yatirim-ve-futbol-isletmeciligi-ticaret-a-s