TMSF Aynes Gıda’yı 667 Milyon TL Muhammen Bedel Üzerinden Satışa Çıkardı

TMSF Aynes Gıda’yı 667 Milyon TL Muhammen Bedel Üzerinden Satışa Çıkardı

28 Ağustos 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

TMSF Aynes Gıda’yı 667 milyon TL muhammen bedel üzerinden satışa çıkardı… Aynes Gıda Denizli’deki FETÖ soruşturması kapsamında TMSF’ye devredilmişti. 1997 yılında kurulan ve 2016 yılı Aralık ayında TMSF’ye devredilen firma Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu tarafından ihaleyle satışa çıkarılıyor. Peki Aynes ihalesi ne zaman? Aynes ihalesi 12 Ekim’de kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle gerçekleştirilecek. Aynes ihalesi hakkında TMSF’den yapılan açıklama haberimiz devamında detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca TMSF yönetimindeki şirketler 2021 listesi için de buraya göz atılabilir.

TMSF Aynes Gıda’yı 667 Milyon TL Muhammen Bedel Üzerinden Satışa Çıkardı

TMSF’den Aynes satışı hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (“Fon”) kayyım olarak atandığı Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait mal, hak ve varlıklar ile sözleşmelerden Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen “Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü”, 6758 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 19 ve 20’nci maddeleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134’üncü maddesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik (“Yönetmelik”) kapsamında, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde (“Şartname”) belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarılmıştır. ”

Aynes Gıda Kimin? Aynes Gıda Hakkında

Aynes Gıda’nın sahibi 2016 yılına kadar Nevzat Serin’di. Denizli FETÖ soruşturması kapsamında şirket TMSF’ye devroldu. Uzun yıllardır süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketin sektörde köklü bir geçmişi bulunuyor.

Denizli-Antalya kara yolu üzerinde 1997 yılında süt, peynir, yoğurt, ayran ve yem sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulan Aynes Gıda, eski yöneticilerinin FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının ardından 9 Aralık 2016’da TMSF’ye devredildi.

Yeniden yapılanma içerisine giren ve 4,5 yıldır TMSF’nin atadığı idareciler tarafından yönetilen firma, geçen yıllar içinde performansını artırarak İstanbul Sanayi Odasının (İSO) son açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 215. sırada yer aldı.