TL Neden Değer Kazanıyor Yükseliş Sürecek Mi?

TL Neden Değer Kazanıyor Yükseliş Sürecek Mi?

13 Kasım 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Türk Lirası 2013 yılından bu yana istikrarlı şekilde değer kaybetmeye devam ediyor. 2013’den bu yana TL; dolar ve Euro başta olmak üzere pek çok para birimi karşısında yüzde 400’lere varan seviyede değer kaybetti. Hatta bu değer kaybı bir ara yüzde 500’ler seviyesine kadar geldi. Bu noktada yaşanan gelişmeler ile TL son 10 gün içerisinde toparlanmaya başladı. Ancak, TL dolar karşısında son 1 aylık kaybını ancak geri alabilmiş durumda. Peki TL neden değer kazanıyor ve değer kazanmaya devam eder mi?

TL Neden Değer Kazanıyor?

2013 Şubatı’nda Amerikan Doları 1,73 TL idi. TL dolar karşısında o tarihten bu yana sürekli kan kaybetti. 2014 yılbaşında 2,15’i, 2015 yılbaşında 2,30’u, 2016 yılbaşında 3 lirayı, 2017 yılbaşında 3,55’i ve 2018 yılbaşında da 3,75’i geride bırakan dolar kuru son 2 yılda ise adeta şaha kalktı. 2019 yılbaşında 5,27 lirayı geride bırakan dolar 2020 yılbaşında da 5,95 TL’yi aştı.

2020 yılı Türk Lirası için çok daha zor geçti. Amerikan Doları başta olmak üzere hemen hemen bütün para birimleri karşısında değer kaybeden TL karşısında dolar 8,55’e kadar yükseldi. Bu noktada yaşanan Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberi sonrasında piyasaların beklentilerine yönelik açıklamaların yapılması TL’nin değer kazanmasında öncü rolü oynadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfi Elvan ile Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal’a piyasalar kredi tanıdı.

TL Değer Kazanmaya Devam Eder Mi? Kilit Tarih 19 Kasım!

Türk Lirası’nın değer kazanmaya devam etmesi ya da yeniden düşüş trendine girmesi için kritik tarih 19 Kasım 2020 olarak ortaya çıkıyor. Zira bahse konu tarihte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın PPK toplantısı bulunuyor. Piyasalar, yapılacak PPK Toplantısı’nda hatırı sayılır bir faiz artışı bekliyor. Özellikle geçtiğimiz ay yapılmayan 2 puanlık faiz artışının da etkisiyle adeta dip yapan TL’nin toparlanmaya devam edebilmesi için 4 puanın üzerinde faiz artışı beklentiler arasında.

Uluslararası bankaların da tahminleri Merkez Bankası’nın politika faizinde tatmin edici bir artış yapacağı yönünde kamuoyuna yansıyor. MB’nin 400 baz puan ve üzerinde faiz artırımı yapması durumunda dolar kurunun 7 liranın altına kadar sarkabileceği tahmin ediliyor. Uluslararası bankaların 19 Kasım MB Toplantısı faiz kararına ilişkin tahminleri şu şekilde bulunuyor:

  • JP Morgan – 500 Baz Puan
  • TD Securities – 575 Baz Puan
  • Goldman Sachs – 475 Baz Puan
  • Medley Global Advisors – 300 Baz Puan
  • Phoenix Kalen – 400 Baz Puan*

Merkez Bankası’nın 19 Kasım tarihinde gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda faiz artırmaması ya da beklentilerin altında bir faiz artışı gerçekleştirmesi durumunda ise Türk Lirası’nın hızla değer kaybedeceği ön görülüyor. Yeni MB Başkanı Naci Ağbal’a piyasaların kredibilite tanıması anlamında da önem arz ettiği düşünülen faiz artırımına yabancı bankalar başta olmak üzere pek çok finansal kurum ve kuruluş kesin gözüyle bakıyor.