TGS Dış Ticaret Ortaklık Yapısı ve TGSAS Hisse Analizi

TGS Dış Ticaret Ortaklık Yapısı ve TGSAS Hisse Analizi

22 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

TGS Dış Ticaret 1999 yılında kurulmuştur. TGS Dış Ticaret Anonim Şirketi ne iş yapar sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; şirket yurtdışı firmalar ile yurt içi firmalar arasında bağlantı / ilişki kurma ve aracılık hizmetleri vermektedir. TGS Dış Ticaret A.Ş. Türkiye’de bulunan ihracatçı firmalar ile yurtdışındaki ithalatçı firmalar arasında bir köprü görevi yapmaktadır denilebilir. TGS Dış Ticaret hisselerinin önemli bir kısmı Borsa İstanbul’da (BİST) TGSAS kodu ile işlem görmektedir. TGS Dış Ticaret ortaklık yapısı ve TGSAS hisse analizi nasıl soruları başta olmak üzere içeriğimizde firma hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

TGS Dış Ticaret Ortaklık Yapısı ve TGSAS Hisse Analizi Nasıl?

TGS Dış Ticaret kimin ya da sahibi kim sorularını firmanın güncel ortaklık yapısını vererek cevaplandırmak doğru olacaktır:

 • Çağla Polat – yüzde 23,64
 • Burak Tanrıverdi – yüzde 22,06
 • Ali Tanrıverdi – yüzde 6,48
 • Diğer – halka açık fiili dolaşımdaki hisse yüzde 47,82

TGS Dış Ticaret Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Ali TANRIVERDİ – Yönetim Kurulu Başkanı & Genel Müdür
 • Burak TANRIVERDİ – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Çağla POLAT – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Engin NUKAN – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Mustafa ÖZÇINAR – Yönetim Kurulu Bağımsız Üye
 • Ebubekir Doğan – Yönetim Kurulu Bağımsız Üye

TGS hisselerinin toplamda yüzde 45’inden fazlasına sahip olan Çağla Polat ve Burak Tanrıverdi kimdir göz atmak gerekirse…

Çağla Polat Kimdir?

1974 yılında dünyaya gelen Çağla Polat Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. 1996 ila 1998 yılları arasında GORUM Şirketler Grubu’nda, 1998 ila 2001 yılları arasında da dış ticaret alanında özel sektörde çalışan Çağla Polat 2001’den bu yana TGS Yönetimi’nde bulunmaktadır. Evli olan Çağla Polat’ın bir çocuğu vardır.

Burak Tanrıverdi Kimdir?

1979 yılında dünyaya gelen Burak Tanrıverdi İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Matematik Bölümü mezunudur. Tekstil sektörü başta olmak üzere özel sektörde önemli başarılara imza atan Burak Tanrıverdi 2012 yılından bu yana TGS Yönetimi’nde bulunmaktadır. Evli olan Burak Tanrıverdi’nin 2 çocuğu vardır.

TGS Dış Ticaret Hissesi TGSAS Performansı Nasıl?

TGS Dış Ticaret A.Ş. hisseleri BIST’te TGSAS kodu ile işlem görmektedir. TGSAS son 5 yıllık grafiği incelendiğinde; 2015 yılı sonunda 2 lira seviyesinden işlem gören hissenin dar bantta gerçekleştirdiği hareketlerle 2019 Kasım Ayı’na 3 liranın hemen üzerinden giriş yaptığı görülmektedir. Bu tarihten itibaren hızlı bir yükseliş gerçekleştiren ve 2020’nin ilk aylarında 6 liranın üzerine çıkan TGSAS hissesi; Mart 2020’de aynı hızla gerileyerek 2,5 lira seviyesinin altını görmüştür.

Mart ayı sonuna doğru toparlanmaya başlayan TGSAS; önce 3 lira düzeyini ve Haziran Ayı’nda da 5 lira seviyesini aşmıştır. Yükseliş trendini bu seviyeden de sürdüren TGSAS Ağustos Ayı’nda 9 liranın üzerine çıkmıştır. Sonrasında dar bantta inişli çıkışlı hareketlerine devam eden TGSAS 22 Aralık 2020 Salı günü itibari ile 9 lira seviyelerinden işlem görmektedir.

TGS hissesinin son 52 haftalık verileri incelendiğinde; hissenin gördüğü en düşük seviyenin 2,25 lira ve en yüksek seviyenin de 10,34 lira olduğu görülmektedir. TGSAS hissenin 2021 yılında nasıl bir grafik izleyeceği yatırımcıların ve piyasa paydaşlarının merakını celbetmektedir.

TGS Dış Ticaret Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Borsaya kote konumdaki TGS Dış Ticaret A.Ş. firma hakkındaki gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirmektedir. TGS haberleri KAP üzerinden takip edilebileceği gibi firmanın resmi internet sitesinde yer alan “Kurumsal” sekmesi altındaki “Basında TGS” kısmından da takip edilebilir. Bunlara ek olarak ulusal yayım yapan gazete, dergi, TV vb. medya kanalları üzerinden de şirket hakkındaki gelişmeler takip edilebilir. TGS Dış Ticaret iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

 • TGS Dış Ticaret Adres: Halkalı Merkez Mahallesi, Basın Ekspres Yolu, Capital Tower No: 9 Kat: 1 D: 11 / 12 / 13 / 14 Küçükçekmece – İSTANBUL
 • TGS Dış Ticaret Telefon: +90 212 644 58 58 pbx
 • TGS Dış Ticaret Faks: +90 212 504 63 55
 • TGS Dış Ticaret Faks 2: +90 212 504 63 55

TGS Dış Ticaret KAP Sayfası Bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1613-tgs-dis-ticaret-a-s