TEZOL: Tezol Kağıt Halka Arz Başlıyor

TEZOL: Tezol Kağıt Halka Arz Başlıyor

8 Eylül 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

TEZOL: Tezol Kağıt halka arz  başlıyor… Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi halka arzı için talep toplama 8-9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Borsa İstanbul’da (BIST) TEZOL kodu ile işlem görecek olan şirketin halka arz fiyatı pay başına 13,87 lira olarak belirlendi. Bu fiyatın yüzde 24 oranında iskontolu olduğunun altı çizildi. 24 milyon lotun halka arz edileceği açıklanırken, dağıtımın oransal olacağı deklare edildi. Haberimiz devamında Tezol halka arzı detaylandırılmıştır, incelenebilir. Ayrıca borsa dünya sıralaması haberi için de buraya göz atılabilir.

TEZOL: Tezol Kağıt Halka Arz Talep Toplama Başlıyor

Oransal dağıtım gerçekleştirilecek Tezol halka arzında payların yüzde 60’ı 1000 loto kadar olan emirler için ayrıldı. 1000 lot üzeri emirler için yüzde 30’luk kısım ayrılırken, yüzde 10’luk kısım da kurumsal yatırımcılar için ayrıldı. Halka arza nakit ya da fon blokajı ile katılabilineceği açıklanırken, T1 ve T2 ile emir girilemeyecek.

Şirket aktifleri incelediğinde dönen varlık ağırlıklı bir yapı görülüyor. Firmanın dönen varlıklarının çoğunlukla nakit benzerleri, alacaklar ve stoklar etrafında şekillendiği fark ediliyor. Firmanın likit yapısı ve nakit üretme kabiliyeti yüksek denilebilir. Kısa vadeli yabancı kaynaklar incelendiğinde ağırlıklı olarak banka kredileri ve piyasa kredilerinden faydalanıldığı görülüyor. Uzun vadeli kaynaklarda özellikle 2020 ve 2021 yılında artış dikkat çekiyor. Duran varlıkla kıyaslandığında daha fazla artış olduğu ortaya çıkıyor.

Öz kaynaklar son 3 yılda iki katına ulaşmış. Geçmiş yıl karları bilançoda tutuluyor. 2021 yılında yapılan sermaye artışı geçmiş yıl karlarından sağlanmış. Yani şirket arz edilmeden önce bedelsiz sermaye artışı gerçekleştirmiş denilebilir. Şirket son iki yıldır cirosunu 600 Milyon TL bandına oturtmuş. 2021 yılı da 680 Milyon TL seviyesinde tamamlanacak gibi görünüyor. Likit pozisyon fazlası olan firma arz edildikten sonra dilerse pay başına 3 TL civarı temettü dağıtabilir. Ya da öz sermayeyi içerde tutmak isterse %300 civarı bedelsiz yapma imkanına da sahip.

Cuma günü sona erecek Tezol halka arzında ortakların 6 ay boyunca yeni pay satmama taahhüdü bulunuyor. Ayrıca ortakların 1 yıl boyunca arz fiyatının altında pay satmama taahhüdü de var. Bunlara ek olarak ortakların halka arzdan elde ettikleri gelirin yüzde 40’ı ile halka arz fiyatından ilk 10 işlem gününde alım emri girecekleri açıklandı.