Temettü Dağıtan Şirketler 2023

Temettü Dağıtan Şirketler 2023

27 Şubat 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Borsada işlem gören şirketlerin bazıları, yıl bazında yaptıkları kâra göre temettü dağıtıyorlar. Borsada, uzun dönem yatırımcıları da genellikle temettü veren şirketlere yatırım yapmayı tercih ediyorlar. 2022 yılı bilançoları belli olan ve temettü dağıtacak olan şirketlerden bazıları kar payı oranlarını açıkladı. İşte 2023 yılında temettü dağıtacak şirketlerden bazıları… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Temettü Dağıtan Şirketler 2023

2023 yılında kar payı dağıtacak olan şirketlerin bir kısmı, kar payı oranlarını ve ne zaman dağıtım yapılacağını açıkladı. Bu şirketlerin bazıları şu şekilde:

– Koç Holding A.Ş (KCHOL): Şirketten yapılan açıklamaya göre A grubu pay sahiplerine  % 173,3 oranında, B grubu pay sahiplerine ise % 155,97 oranında kar payı dağıtılacak. Açıklamada kar payı dağıtımının 27 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

– Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ALGYO)- ALGYO’nun yaptığı açıklamaya göre yüzde 175 oranında kar payı dağıtımı ve yüzde 125 oranında bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirilecektir.

– Kordsa Teknik Tekstil A.Ş (KORDS)- Kordsa KAP’a yaptığı açıklamada % 26,37 oranında temettü dağıtacağını deklare etti.

– Ortaköy Çay Sanayi ve Ticaret A.Ş (ORCAY)- ORCAY 2022 yılı bilançosuna göre brüt yüzde 18,75 oranında kar payı dağıtacağını açıklamıştır.

– İş Yatırım Ortaklığı A.Ş (ISYAT)- İş Yatırım yüzde 35 oranında kar payı dağıtacağını kamuoyuna duyurdu. Temettü bedelinin ISYAT yatırımcılarına 29 Mart 2023 tarihinde ödenmesi planlanmaktadır.

– Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş (YGGYO)- YGGYO tarafından yapılan açıklamaya göre %175 oranında kar payı dağıtımı gerçekleştirilecektir. Ödemelerin Nisan ayında yapılması planlanmaktadır.

– Nuh Çimento Sanayi A.Ş (NUHCM)- Nuh Çimento %460 oranında temettü dağıtacağını bildirdi.

– Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş (BEYAZ)- BEYAZ Filo yüzde 30,82 (brüt) oranında kar pay dağıtacağını bildirmiştir.

– Enerjisa Enerji A.Ş (ENJSA)- ENJSA’nın yaptığı açıklamaya göre brüt kar payı dağıtım oranı yüzde 230 olmuştur. Temettü ödemelerinin Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

-Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş (BRISA)- BRISA brüt yüzde 360 oranında kar payı dağıtacağını kamuoyuna duyurmuştur.

– Ege Gübre Sanayi A.Ş (EGGUB)- EGGUB % 150 oranında temettü dağıtacağını açıklamıştır.

– Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş (MEDTR)- Şirket yüzde 126,5 oranında temettü dağıtacağını deklare etmiştir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!