TEB’den Organik Tarım Yapan Üreticiye Kredi

TEB’den Organik Tarım Yapan Üreticiye Kredi

13 Mart 2017 0 Yazar: Emine Zaman

Organik tarım yaparak sağlıklı ürünler yetiştirmek için ihtiyaç duyduğunuz finansmanı TEB’den sağlayabilirsiniz. TEB organik tarım kredisi kapsamında size uygun faiz oranı ve vade seçenekleri ile likidite imkanı sunmaktadır.

Günümüzde mevsim ayırt etmeksizin her türlü meyve ve sebzeyi dilediğimiz zaman marketlerde bulabiliyoruz. Bu aslında güzel bir gelişme olarak görünse de insan sağlığı açısından bazı tehditler oluşturabilmekte. Meyve ve sebzelerin güzel görünümlü olması ve doğal büyüme dönemi dışında da yetiştirilebilmesi için bazı zirai ürünler, hormonlar kullanılmakta. Ticari açıdan üreticiye kazandıran bu yöntem aslında insan sağlığını bozmaktadır. Sağlıklı beslenebilmek için son yıllarda ortaya çıkan önemli bir yöntem var ki, o da “organik tarım”. Organik tarımla tamamen doğal meyve ve sebzeler yetiştirilmekte.

Organik Tarım Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Belgeler

İnsan sağlığı açısından önem arz eden organik tarıma Türk Ekonomi Bankası da (TEB) destek veriyor. Organik tarım yapan ya da yapmak isteyen işletmeler, ihtiyaç duydukları finansmanı TEB’den sağlayabilirler. Hem çevreye hem de insan sağlığına yararlı olan organik tarım yapan işletmeler Türk Ekonomi Bankası’ndan sağladıkları finansmanı 12 aya kadar olan vadelerde ödeyebilmektelerdir. TEB tarım kredileri kapsamında sağladığı organik tarım kredisinde azami vadeyi 12 ay olarak belirlemiştir. Anapara ve faiz ödemesi vade sonunda yapılmaktadır.

Organik tarım kredisi dahilinde likidite sağlamak isteyen müşteri kredi başvurusu sırasında bankaya bazı belgeler ibraz etmesi gerekmektedir. Müşteri, çiftçi kayıt sistemi belgesi, kimlik belgesi, ikametgah senedini bankaya iletmelidir. Bunların yanı sıra tapu fotokopileri, işletme tescil belgesi ve organik tarım sertifika belgesi banka tarafından talep edilmektedir. Organik tarım belgesi yerini müşteri geçiş sürecinde yer alan işletmeler de durumunu belirten belgeyi bankaya ibraz edebilirler.

Tarım işletme kredileri kapsamında yer alan organik tarım kredisi dahilinde uygulanan faiz oranı müşteri özelinde farklılık gösterebilmekte ve başvuru esnasında müşteriye bildirilmektedir. Sağlıklı ürünler yetiştirmek için ihtiyaç duyduğunuz krediyi Türk Ekonomi Bankası’ndan temin edebilirsiniz. Diğer tarım kredileri için buraya göz atabilirsiniz.