TEB Enflasyona Karşı TL’yi Koruyor

TEB Enflasyona Karşı TL’yi Koruyor

12 Eylül 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Müşterilerine daima güvenilir ve kaliteli hizmet vermeyi amaç edinen TEB enflasyona karşı TL’yi koruyor. Tüketici birikimlerinin azami ölçüde kazanç getirmesine olanak sağlayan ürün alternatiflerinin yanı sıra tüketicileri tasarruf etmeye yönelten TEB, kazançlı mevduat ürünleri ile müşterilerin yoğun ilgisini üzerine çekmekte. TEB’den yapılan açıklamaya göre mayıs ayından bu yana hizmet veren TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı ve TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı vadeli mevduat hesabı, döviz mevduatına sahip olan müşterileri de TL’ye yöneltmektedir.

TEB (Türk Ekonomi Bankası) açıklamalarına göre bahse konu ürünler ile tasarrufu desteklenirken, birikimleri olan müşteriler de enflasyona karşı korunmaktadır. Bu haberimiz de TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı vadeli mevduat hesabı hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı hakkında bilgi için ise buraya göz atabilirsiniz.

TEB Enflasyona Karşı Korumalı TL Bazlı Vadeli Mevduat Hesabı

TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı mevduat hesabı dahilinde yüksek faiz getirisinden ziyade anaparanın enflasyona karşı korunması hedeflenmektedir. TÜFE endeksi 3 aylık değişim oranı + risk primi oranı hesaplanmakta ve anapara enflasyona karşı korunmaktadır. TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı vadeli mevduat hesabı uyarınca enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan hesaplar 1 yıldan uzun vadeli ise gelir vergisi kesinti oranı % 0 şeklindedir. Yani gelir vergisi kesintisi yapılmamaktadır. Bu kural 1 Mayıs 2019 tarihinden bu yana uygulanmaktadır. TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı mevduat hesabı özellikleri şu şekilde listelenebilir:

  • Söz konusu vadeli mevduat hesabı 3 ayda bir faiz ödemeli yahut yıllık faiz ödemeli şeklinde açılabilmektedir.
  • Bahse konu hesap 1 yıldan uzun vadeli açılabilmektedir.
  • Hesap açılış alt limiti 10.000 TL’dir.
  • TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı vadeli mevduat hesabı açılışında her hangi bir faiz oranı taahhüt edilmemektedir.
  • Hesap açılış sırasında bir faiz oranı belirlenmemektedir. Vade sonunda TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladığı güncel TÜFE rakamları arasından 3 aylık değişim oranı hesaplanarak üzerine yıllık risk prim oranı (hesap açılışında belirtilmektedir) eklenmekte ve hesaba yansıtılmaktadır.
  • Bahse konu hesap kapsamında 3 aylık enflasyon oranının %0 ya da %0’ın atında olması durumunda hesaba uygulanacak faiz oranı % 0 olacaktır.
  • Hesap yurt içi yerleşik ve gerçek kişi müşterilere yöneliktir.