TCELL: Turkcell Eylül’de 258 Milyon TL Vergi Ödeyecek

TCELL: Turkcell Eylül’de 258 Milyon TL Vergi Ödeyecek

7 Ağustos 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

TCELL: Turkcell Eylül’de 258 milyon TL vergi ödeyecek… Turkcell İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu Kap’a yapılan açıklamada; şirketin tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına uygun olarak, bünyesinde oluşan tüm hizmetler üzerinden gerekli vergi ve yasal yükümlülüklerini hesaplayıp halihazırda devlete ödediği, bununla birlikte vergi mevzuatındaki belirsizlikler ve yorum farkları nedeniyle ilave tarhiyat yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda yapılan tarhiyat hakkında 7326 Sayılı Kanun uyarınca yapılandırma hükümlerinden faydalanılmasına karar verildiği ve 258 milyon TL ödemenin 30 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirileceği vurgulandı. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca TCELL haberleri için de buraya göz atılabilir.

TCELL: Turkcell Eylül’de 258 Milyon TL Vergi Ödeyecek

Turkcell’den konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimiz nezdinde 2017 yılı hesap dönemine yönelik özel iletişim vergisi (“ÖİV”) ve 2018 yılı hesap dönemine yönelik katma değer vergisi (“KDV”), ÖİV ve kurumlar vergisi (“KV”) yönünden tam inceleme gerçekleştirilmiş ve vergi tarhiyatı yapılmıştır.

Şirketimiz, tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına uygun olarak, bünyesinde oluşan tüm hizmetler üzerinden gerekli vergi ve yasal yükümlülüklerini hesaplayıp halihazırda Devletimize ödemektedir. Buna karşılık, vergi mevzuatındaki belirsizlikler ve yorum farkları nedeniyle ilave tarhiyat yapıldığı anlaşılmaktadır.

Şirketimiz Yönetim Kurulu, yapılan tarhiyat hakkında 7326 Sayılı Kanun uyarınca yapılandırma hükümlerinden faydalanılmasına karar vermiş olup, 258 milyon TL ödemenin 30 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilmesiyle süreç tamamlanacaktır. ”


Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/955747