TBB Yerli Kredi Derecelendirme Kuruluşunu Duyurdu!

TBB Yerli Kredi Derecelendirme Kuruluşunu Duyurdu!

29 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

TBB yerli kredi derecelendirme kuruluşunu duyurdu. Türk bankaları ve Türkiye finans sektöründe etkin faaliyet gösteren bazı kuruluşlar JCR Avrasya Derecelendirme Şirketi’nin yüzde 85,05 hissesini satın alıyor. Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamaya göre satın alma, hisse devri için gereken imzalar 28 Kasım’da atıldı.

Yerli Kredi Derecelendirme Kuruluşu Kredi Riski Ölçümüne Standart Getirecek!

JCR Avrasya Derecelendirme Kuruluşu (JCR-ER) uluslararası çapta nitelikli, bilinir ve tecrübeli bir şirket. TBB’nin açıklamasına göre şirketin bu özellikleri ulusal derecelendirme şirketi faaliyetlerinin kısa sürede uygulamaya koyulması ve küresel çapta tanınması için büyük avantaj sağlayacak. Bu bakımdan söz konusu stratejik ortaklığın önemli olduğunu belirten Türkiye Bankalar Birliği, JCR yüzde 85,05 hisselerinin satın alınmasına yönelik pay devir ve hissedar sözleşmesinin 28 Kasım 2019’da imzaladığını duyurdu.

Söz konusu ulusal kredi derecelendirme kuruluşu borçlanma piyasaları ve risk yönetimi konusunda etkin bir görev üstlenecek ve yerel şirketlerin kredi derecelendirmesi hususunda daha aktif rol oynayacak. Yapılan açıklamaya göre JCR Avrasya Derecelendirme Kuruluşu yeni yönetim kadrosu ile derecelendirme faaliyetlerinin kapsamını genişleterek Türk firmalarının finansal yapısının güçlenmesine, özel sektör tahvil piyasasının gelişimine katkı sağlayacak.

JCR (Japan Credit Rating Agency LTD.) derecelendirme kuruluşu hizmetleri ile bütün dünyadaki gibi finansal sistemin bütününü kapsayan ortaklık yapısı ile özgür, bağımsız, objektif rating yaklaşımı hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra şirketin bankaların kredi riski ölçümüne de bir standart getireceği düşünülmektedir. Kredi derecelendirme uygulamasının yaygınlaşması ile birlikte sağlıklı kredi kullanımının artması ve ekonomik gelişimin sağlamlaşması beklenmektedir. Hisse satın alımları gerçekleştikten sonra şirketin yüzde 18,50’si Borsa İstanbul’un, yüzde 14,95’i JCR’nin olacaktır. Payların geri kalanı ise belirlenen oranlarda Türkiye finans sektöründe faaliyet gösteren bazı kuruluş ve kuruluş birliklerinin olacaktır.

JCR nedir, JCR açılımı, JCR ülke notları vb. gibi merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.