Tacikistan Asgari Ücret Rakamı ve Tacikistan Ekonomisi

Tacikistan Asgari Ücret Rakamı ve Tacikistan Ekonomisi

15 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Tacikistan Orta Asya’da yer alan 9 milyon nüfuslu bir ülkedir. Ekonomik olarak fakir sayılabilecek bir ülke olan Tacikistan SSCB’nin dağılması ile 1990’ların başında özgürlüğüne kavuşmuştur. Buna rağmen halen ülkede Rusların ağırlığı ve Rus kültürü kendini hissettirmektedir. Tacikistan ekonomisi hakkındaki haberimiz devamında Tacikistan asgari ücret rakamı ve Tacikistan’da maaşlar üzerine de bilgilendirme yer almaktadır.

Tacikistan Ekonomisi Nasıl?

Tacikistan SSCB’den ayrılarak özgür bir devlet olarak kurulmasının akabinde uzun yıllar iç çalkantılar ile mücadele etmiştir. Bu durum ülkenin ekonomik olarak kalkınmasına da engel olmuştur. Ancak 2000’li yıllarının başlarından itibaren kalkınma hamlesi başlatabilen ülke, günümüzde ekonomik olarak gelişim göstermeye başlamıştır. Tacikistan’a dair uluslararası ekonomi kuruluşlarında var olan son verilere göre ülkenin büyüme hızı 7,2 seviyesine kadar çıkmıştır. Tacikistan parası, Tacikistan para birimi Tacik Somonisi hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

Tacikistan’da işsizlik son derece düşüktür. Tacikistan’da işsizlik yüzde 2,5-3 seviyesinde bulunmaktadır. Tacikistan’da enflasyon ise yüzde 6 ile yüzde 7 bandında değişmektedir. Gelişmekte olan ülkeler baz alındığında bahse konu enflasyon oranı iyi sayılabilecek bir seviye olarak göze çarpmaktadır. Tacikistan’da yatırımlar genellikle devlet eliyle yapılmaktadır. Özel sektör girişimleri ise son yıllarda çoğalmaya başlamıştır.

Tacikistan dış ticaretinde Türkiye önemli bir partnerdir. Rusya, Kazakistan ve Çin ile de yakın münasebetleri bulunan Tacikistan dış ticaret açığı vermektedir. Ülkenin toplam ithalatı 3 milyar doların üzerinde iken toplam ihracatı 1,5 milyar dolar seviyesini dahi bulmamaktadır.

Tacikistan Asgari Ücret Ne Kadar? Tacikistan’da Asgari Ücret!

Tacikistan’da asgari ücret rakamı 300 Tacikistan Somonisi seviyesinde bulunmaktadır. 300 Tacik Somonisi yaklaşık 31 dolara denk gelmektedir. 300 Tacik Somonisi Türk Lirası karşılığı ise güncel kurla 180 TL düzeyindedir. Bu ücret sektörlere göre değişmekle birlikte genellikle kentsel kesimde uygulanmaktadır. Tacikistan kırsal kesiminde halk daha çok çiftçilikle uğraşmaktadır. Kırsal kesimde çiftçilikle uğraşan halkın çalıştırdığı işçiler ise daha çok yevmiye usulü ücret almaktadır. Tacikistan parası, Tacikistan para birimi Tacik Somonisi hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

Tacikistan’da Maaşlar Ne Kadar?

Tacikistan’da kişi başına düşen gelir 1000 doların hemen altındadır. Tacikistan’da maaşlar ortalama 300 Somoni ile 600 Somoni aralığında değişmektedir. Sektörlere, çalışanın niteliklerine vb. gibi durumlara göre Tacikistan’da maaşlar değişebilmektedir. Tacikistan başkenti Duşanbe maaşlar bakımından ülkenin diğer bölgelerine nazaran daha iyi durumdadır.