SWIFT İşlemleri Neden Cep Yakıyor?

SWIFT İşlemleri Neden Cep Yakıyor?

26 Ocak 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Günümüzde para göndermek oldukça kolay bir hale geldi. Artık dünyanın bir ucundan bir ucuna saniyeler içerisinde para transferi yapabiliyoruz.

Özellikle yurtdışında yaşıyorsanız ya da bir yakınınız yurtdışındaysa SWIFT gibi kelimeler günlük hayatınızın bir parçası oluyor. Uluslararası para transferi denilince de akla ilk gelen genellikle bankalar oluyor. Bankalar aracılığı ile yapılan uluslararası para transfer işlemlerine SWIFT deniyor. Öncelikle Swift’in ne olduğunu kısaca açıklayalım.

SWIFT Nedir?

Swift’i yurtdışındaki ve yurtiçindeki banka hesaplarına yapılan döviz transferleridir. Yani SWIFT uluslararası EFT olarak adlandırabiliriz. SWIFT sadece yurtdışına yapılan para transfer işlemlerini kapsamaz. Eğer Türkiye’de bulunan iki banka arasında döviz gönderimi yapacaksanız yine SWIFT işlemini kullanırsınız.

Yurtdışına para gönderme konusunda SWIFT yönteminin tek çare olmadığını da hatırlatalım.

SWIFT Nasıl Yapılır?

Swift işlemlerini yapmak oldukça kolaydır. Sadece SWIFT gönderimi yapabilmek için para göndereceğiniz kişinin belirli bilgilerini bilmeniz gerekiyor. SWIFT işlemi sırasında sizden istenilecek bilgiler şunlardır:

  • Alıcı bilgisi (alıcının ad ve soyadı)
  • Alıcının banka SWIFT kodu
  • Alıcının banka adı
  • Alıcının hesap ya da IBAN numarası

Swift işlemini bankalar aracılığıyla yapıldığından bahsetmiştik. Bu işlemi isterseniz banka şubelerine giderek isterseniz de mobil veya internet bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz.

SWIFT Kodu Nedir?

Bankalar aracılığıyla yapılan Swift işlemlerinde Swift kodları kullanılır. Her bankanın kendine özgü Swift kodları bulunur. Swift kodları 11 haneden oluşur. Eğer kod 11 haneyi değilse sonuna X harfi eklenerek 11 haneye tamamlanır. Bu kodları bankaların internet siteleri üzerinden öğrenebileceğiniz gibi banka şubelerine giderek de öğrenebilirsiniz.

SWIFT İşlem Ücretleri Ne Kadardır?

Swift işlemlerinde kesin bir komisyon ücreti söylemek mümkün değildir. Genellikle bankaların swift ücretleri EFT ücretlerine göre oldukça yüksektir. Ayrıca Swift işlemi sırasında bankalar sadece gönderenden değil aynı zamanda alıcıdan da bir komisyon keser. Bu da alıcı bankayla ilgilidir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise SWIFT gönderilerinde gönderilen tutar o günün şube döviz kur oranından hesaplanmasıdır. Bu da gönderdiğiniz miktarın alıcıya istediğiniz oranda gitmemesi anlamına gelebilir. Eğer gönderilen paranın alıcının hesabına net olarak geçmesi istenirse muhabir banka komisyonunu gönderen öder. Ancak yine de alıcıdan da belirli bir komisyon ücreti kesilebilir.

Swift işlem ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterir. Farklı bankaların SWIFT ücretleri bu yazıda belirtilmiştir.

SWIFT İşlemleri Neden Pahalı?

Swift işlemlerinin pahalı olmasının başlıca sebebi para transferleri sırasında muhabir bankaların devreye girmesidir.

İlk olarak muhabir bankanın ne olduğundan bahsedelim. Muhabir banka; yurtdışında şubesi bulunmayan yere bankaların farklı ülkelerdeki anlaşmalı bankalar üzerinden işlem yapmasına denir. Yani para gönderdiğiniz banka o ülkede bulunmuyorsa devreye o ülkedeki para gönderdiğiniz banka ile anlaşmalı başka bir banka girer ve alıcının hesabına para o banka üzerinden gider.

Bu durumda işlemde 3 farklı banka birden komisyon almış olur. Gönderen banka – muhabir banka ve alıcı banka. Bu sebeple de işlem masrafları çok daha yükselir.

SWIFT İşlemlerinin Süreleri

Swift işlemleri alıcının hesabına ortalama 3 iş günü içerisinde ulaşır. Burada dikkat etmeniz gereken kısım iş günüdür. Yani para transferini Perşembe ya da Cuma günlerinde yaparsanız araya hafta sonu gireceğinden paranın alıcının hesabına ulaşması bir sonraki haftaya kalacaktır. Bu da eğer acil bir durum için para gönderecekseniz uzun bir süre beklemeniz anlamına gelir.

Alternatif Para Transfer Yöntemleri

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte para transferlerini yapmak bir o kadar kolaylaştı. Neredeyse her gün yeni bir para transfer şirketiyle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda güvenilir ve uygun para transfer yöntemleri bulmak oldukça önemli.

Özellikle para transferi yapmak isteyen kişilerin bankalar dışında alternatif para transfer yöntemlerine yönelmesindeki en büyük etken bankaların kesin olmayan ve oldukça yüksek komisyon oranları. Birçok alternatif para transfer şirketi komisyon oranlarını düşük tutması ve gönderilen parayı alıcıya ulaştırma hızları nedeniyle bankalara göre daha çok tercih edilmeye başlandı.

Ayrıca bankaların zorunlu tuttuğu SWIFT kodlarına da ihtiyaç duymadan işlem yapma imkanı getirdiler. Gene de en güvenilir yöntemi bulmak para transferleri için oldukça önemlidir.