Suudi Arabistan Asgari Ücret 2020 Suudi Arabistan Ekonomisi

Suudi Arabistan Asgari Ücret 2020 Suudi Arabistan Ekonomisi

30 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Suudi Arabistan yer altı kaynaklarından elde ettiği gelirler ile dünyanın önemli ekonomilerinden biri konumunda bulunuyor. Suudi Arabistan’ın petrole dayalı ekonomisini destekleyen yan unsurlar da bulunmaktadır. Müslümanlar için kutsal olan Kabe’nin Suudi Arabistan’da bulunması her yıl bu ülkeye milyonlarca Müslüman’ın hac ve umre vazifesini yerine getirmek için gitmesi anlamına geliyor. Bu da Suudi Arabistan ekonomisinin önemli gelir kalemlerinden birini oluşturuyor. Suudi Arabistan asgari ücret 2020 Suudi Arabistan ekonomisi başlıklı haberimizde Suudi Arabistan ekonomisine yönelik detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Suudi Arabistan Asgari Ücret 2020 Suudi Arabistan Ekonomisi

Suudi Arabistan’da özel sektör için uygulanan bir asgari ücret bulunmamaktadır. Ülkedeki asgari ücret kamu sektöründe çalışanların alabileceği en düşük maaş olarak tespit edilmekte ve uygulanmaktadır. Suudi Arabistan asgari ücreti 2020 yılı için 3 bin Riyal seviyesindedir. Suudi Arabistan asgari ücreti dolar bazında ise 800 Amerikan Doları seviyesindedir. Suudi Arabistan asgari ücreti TL bazında ise güncel kurla yaklaşık 4800 Türk Lirası’dır. Suudi Arabistan’da özel sektörde uygulanan sabit bir asgari ücret bulunmamaktadır. Suudi Arabistan parası Riyal hakkında detaylı bilgi için de buraya göz atabilirsiniz.

Suudi Arabistan Dünyanın Kaçıncı Ekonomisi? Suudi Arabistan Ekonomisi 2020!

Suudi Arabistan ekonomisi son yıllarda ekonomik daralma yaşasa da, alınan tedbirler ile birlikte ülke bu darboğazdan çıkma sürecine girmiştir. Suudi Arabistan ihracat ürünleri şunlardır: Ham petrol, plastik ve mamulleri ile organik kimyasallar. Suudi Arabistan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla rakamı 780 milyar dolar seviyesindedir. Bu rakam ile Suudi Arabistan ekonomisi dünyada ülkemizin bir basamak önünde 18. sırada yer almaktadır. Suudi Arabistan ekonomisine dair bazı özet rakamlar şu şekildedir.

 • Suudi Arabistan GSYİH Büyüme Oranı yüzde -0,4
 • Suudi Arabistan GSYİH Yıllık Büyüme Hızı yüzde 0,5
 • Suudi Arabistan İşsizlik Oranı yüzde 5,6
 • Suudi Arabistan Enflasyon Oranı yüzde -0,2
 • Suudi Arabistan Enflasyon Oranı (Aylık) yüzde 0
 • Suudi Arabistan Faiz Oranı yüzde 2,25
 • Suudi Arabistan Cari açık GSYİH oranı yüzde 9,2
 • Suudi Arabistan Devlet borcu GSYİH oranı yüzde 19,2
 • Suudi Arabistan Devlet bütçesi GSYİH oranı yüzde -9,3
 • Suudi Arabistan İmalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi yüzde 58,4
 • Suudi Arabistan Hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi yüzde 57,3
 • Suudi Arabistan Tüketici Güven yüzde 110

Suudi Arabistan parası Riyal hakkında detaylı bilgi için de buraya göz atabilirsiniz.

Suudi Arabistan Halkı Zengin Mi? Suudi Halkı Zengin Mi?

Suudi Halkı zengin mi sorusu sıkça dile getirilmektedir. Suudi Arabistan kişi başı milli gelir kağıt üzerinde 17 bin dolar düzeyindedir. Bununla birlikte ülkede zenginlik elit kesimin elinde bulunmaktadır. Suudi Halkı zengin denilebilecek statüde olmayıp orta gelir seviyesindedir. Suudi Arabistan gelir dağılımı bakımından 3’e ayrılmıştır denilebilir. Bu 3 kesim; elit zengin kesim, Suudi Halkı ve yabancı işçiler olarak sıralanabilir. Yabancı işçiler Suudi Arabistan’daki en düşük gelir grubuna sahip kesimdir. Suudi Arabistan Halkının ekonomik durumu yabancı işçilere nispeten daha iyidir. Zira Suudi Devleti yerel halka çeşitli imkanlar sunmaktadır. Ülkenin gelir durumu dünya ortalamasının da kat be kat üzerinde olan kesimi ise Prensler ve soylulardır.