Susan B Anthony Kimdir Susan Anthony ve Dolar

Susan B Anthony Kimdir Susan Anthony ve Dolar

13 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Susan Brownell Anthony kadın haklarının savunucusu olan bir aktivisttir. Susan B. Anthony 15 Şubat 1820 tarihinde dünyaya gelmiş 13 Mart 1906 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Susan Brownel Amerika Birleşik Devletleri’nde kadın haklarını savunmada ve kadınların oy kullanmasında öncülük etmiştir. Kadınların oy kullanması ve kadın hakları konusunda ABD’de 1920 yılında kanunlara oy hakkı tanıyan kanunun önünü açmıştır. Susan B Anthony kimdir Susan Anthony ve dolar başlıklı yazıda bu mücadeleci kadın aktivist hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Susan B Anthony Kimdir Susan Anthony ve Dolar

Susan Brownell Anthony kadın hakları savunucusu olan mücadeleci bir kadındır. Anthony, 1892 ile 1900 yılları arasında Amerika Kadınlara Oy Hakkı Ulusal Derneği Başkanlığı yapmıştır. Susan B. Anthony’nin babası Daniel Antony; köleliğin kaldırılması akımının destekçilerinden Quaker idi. Mücadeleci bir kimliğe sahip olan Susan Brownell, ilk toplumsal mücadelesini içkiye karşı vermiştir. Bu mücadelede hemcinslerinin ne kadar az yer aldığını gören Anthony New Yoɾk Eyaleti İçkiyle Savaş Кadın Deɾneği kurucuları arasında yer alarak, kadınları bu konuda ön plana çıkarmayı amaçlamıştır.

1852 yılından sonra kadın hakları ile ilgili çeşitli kampanyalara katılan ve destek olan Susan Anthony adın giyimi üzerindeki baskıyı protesto amacı ile etek altına bol pantolon giyerek dolaşmıştır. 1854 yılından sonra kölecilikle mücadele çalışmalarına başlayan Anthony, 1856 yılından sonra da 1861 yılına kadar (iç savaş başlayana dek) Amerika Kölelikle Mücadele Derneği çalışmalarına katılmıştır.  Susan B. Anthnoy kadınların haklarını korumak, kadın erkek eşitliğini sağlamak amacı ile yıllarca çalışmış, derneklerde görevler yapmış, yazılı basında da bu konuda elinden geleni yapmıştır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasında büyük öneme sahip olan Anthony, 1904 yılında Uluslararası Kadınlara Oy Hakkı Birliği’ni kurmuştur.

Susan Brownell Anthony ve Dolar

Amerika Birleşik Devletleri şimdiye kadar dolar banknotlarının üzerine hiç kadın portresi basmamıştır. Amerika yalnızca madeni bir doların üzerine şimdiye kadar iki kadının portresini basmıştır. Madeni 1 dolarların üzerine remi basılan kadınlardan biri Susan B. Anthony diğeri ise Sacajawea’dır. Kadın hakları hususunda büyük çalışmaları bulunan Susan B. Anthony’nin onuruna resmi 1979 yılında madeni bir dolarların üzerine ABD tarafından basılmıştır. Her hangi bir paranın üzerine kadın portresi basılması konusunda Susan Anthony tarihte bir ilktir.  Amerika Birleşik Devletleri’nin madeni bir dolarının üzerine portresini bastığı Sacagawea, Sacagawea ne demektir, Sacajawea 10 dolar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.