Sloganımız Neden “Öndeki Parayı Takip Edelim”?

Sloganımız Neden “Öndeki Parayı Takip Edelim”?

17 Aralık 2018 0 Yazar: Emine Zaman

2017 yılı başından bu yana yayın hayatına devam eden sitemiz yakın gelecekte 3 yaşına basacak. İlk günden bu yana kullanıcıların işine yarayacak bilgileri en net ve açıklayıcı şekilde vermeye gayret gösterdik. Yorumları ile bizleri destekleyen onlarca farklı okurumuz oldu. Hepsine teşekkürü bir borç biliriz. Tarafımıza geride bıraktığımız 2 yıllık süreçte en çok gelen soru ise sloganımız ile ilgili oldu. Sloganınız neden “öndeki parayı takip edelim” diye sordu değerli okuyucularımız…

SLOGANIMIZ NEDEN ÖNDEKİ PARAYI TAKİP EDELİM?

Bilindiği üzere sitemizin ismi, ya da teknik anlamdaki tabiri ile “domain adresi” finanstaksi.com. Bu isim de pek çok kişinin garibine gitmekte ve hatta komik bulmakta. Hoş, finans dünyasının sıkıcı ve stresli ortamında bir nebze komik bulunmak; insanların gülümsemesini sağlamak tarafımızdan olumlu da görülmüyor değil.

Finanstaksi.com’un sloganı olan “öndeki parayı takip edelim” ibaresi; hayatın ta kendisi aslında. Dünyada yaşayan 7,7 milyardan fazla insanın yaşlılarını ve multi milyonerlerini çıktıktan sonra; önemli bir kısmı her gün “öndeki parayı” takip ediyor aslında.

Çocuklar paranın anlamından bihaber (ne mutlu onlara)… Multi milyonerler ise zaten musluğun başında oturanlar. Yani onlar öndeki parayı takip edenler değil. Onlar; paranın gittiği adres. Para dönüyor dolaşıyor, milyarlarca insanın cebini, banka hesabını bir durak olarak kullandıktan sonra dolar trilyonerlerinin kasasına giriyor.

Öndeki parayı takip edelim sloganını belirlerken; milyarlarca insanın aslında dünyadaki pastadan bir dilim pay alarak bölüşmek zorunda kaldığını ve pastanın geri kalanının ise 3-5 bin dolar trilyoneri arasında paylaşıldığını Dünya Ekonomik Forumu raporlarından inceledik. Bu durumun diğer insanlarca da bilinmesini ve dahi farkındalık oluşmasını temel gaye edindik.

İnsanların global çapta her gün aslında öndeki parayı takip ettiklerinin; kazandıklarını zannettikleri paraya aslında emaneten sahip olduklarının altını çizelim istedik. Tabii ki durumun bir de sufi tarafı var; “Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan” sözü ile özetlenebilecek. Ancak paranın 3-5 bin dolar trilyonerinin elinde toplanması; bu dünyada mazlumların her daim artmasına ve dahi zalimlerin zulmün şiddetini artırmasına neden oluyor. Zira modern (!) dünyada para=güç demek.

Aslında modern dünyanın hakkını da yememek gerek belki. Para tarih boyunca güç ile eş anlamlı olmuş neredeyse. Biz öndeki parayı takip etmeye devam edelim. En azından gücün kimde olduğunu görür ve olayların kimlerin tarafından yönlendirildiğini/yönlendirilmeye çalışıldığını daha iyi anlarız. Öndeki parayı takip edelim…